Úrazy oka: Víte, jak poskytnout první pomoc?

 Zdraví 
11. listopadu 2018 10:10 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Značná část lidí neví, jak se při úrazu oka zachovat a jak poskytnout první pomoc. Shutterstock
Naše oči jsou velmi citlivé na různá poranění. Jsou vystavené často velkému nebezpečí. Víme, jak reagovat při poranění? Máme několik důležitých doporučení.

Lidské oko je komplikovaný orgán, který zajišťuje naše vidění a současně může být zdrojem všelijakých obtíží. Zaměříme se dnes na možné úrazy oka a na to, jak se zachovat, když máme v takovém případě poskytnout první pomoc.

Tupý úder

Tímto způsobem vzniká celá řada úrazů. Nejde jen o případné zranění ze rvačky, které se může objevit i u dětí. Někdy zkrátka dojde ke střetu s letícím předmětem. Typicky může jít o balon, v horším případě třeba o hokejový puk. Jindy je zase oko takto zasaženo při pádu. V závislosti na intenzitě poranění může dojít k omezení hybnosti oka, ale může také dojít ke krvácení do bulbu. Když je úder opravdu silný, je ohrožena i sítnice. Jindy zase dochází k vychýlení čočky ze své pozice. Všechna tato zranění vyžadují okamžitou návštěvu lékaře, který jako jediný posoudí, co se v oku děje a zvolí nejlepší léčebný postup.

Propíchnutí oka

Jestliže dojde k poranění nějakým ostrým předmětem, je samozřejmě riziko komplikací ještě větší. Někdy je poranění nenápadné. To jsou třeba vpichy jehlou. Pokud je rána větší, může vytékat obsah oka, oko krvácí a možnosti záchrany jsou minimální. Ale i ta poranění, která se podaří zachránit jsou riziková, protože mohou do oka zanést infekci, která může další léčbu velmi zkomplikovat.

Velmi často se přihodí poranění, které poraní jen povrch oka. Jestliže je poraněna rohovka, je zranění velmi bolestivé, protože rohovka se vyznačuje největší citlivostí. Povrch se dá dočasně překrýt pro lepší hojení. Zranění se ale hojí jizvou, takže může dojít ke zhoršení vidění. U těchto zranění také pochopitelně vyhledáváme okamžitě očního lékaře. Důležité je, že předměty, které v oku zůstaly nevytahujeme.

Cizí těleso pod víčkem

Velmi častou nepříjemností je cizí těleso v oku. Může jít o větší prachovou částici, hmyz, úlomek nějakého předmětu. Pokud cizí předmět po odchlípnutí víčka vidíme a nejedná se o předmět ostrý, je možné ho opatrně cípem čistého papírového kapesníčku vyjmout. Případně si můžeme pomoci kapáním borové vody nebo fyziologickým roztokem. Často se také oko zbaví takových předmětů slzením. S komplikovanějšími případy opět míříme k lékaři.

Chemická látka v oku

Zde je podstatné co nejdříve látku naředit a vypláchnout z oka pryč. Obvykle se k tomu zase hodí borová voda. Nemáme-li, pak alespoň oko vypláchneme obyčejnou vodou a okamžitě míříme k lékaři. Ne vždy se podaří takové oko zachránit, ale čím dříve dorazíme, tím větší jsou šance. Nezapomínejme ani na to, že dnešní oční medicína umí různé části oka nahradit, takže i na první pohled beznadějný případ nemusí končit tragédií. Naopak nenápadný případ, který zanedbáte, může znamenat oslepnutí. Další zajímavé podněty pro první pomoc u jiných poranění najdete zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti