Příznaky nádoru mozku mohou být nenápadné. Co byste určitě neměli podceňovat?
Příznaky nádoru mozku mohou být zejména zpočátku nejasné. Velkou roli hraje samozřejmě to, kterou část mozku zhoubné bujení postihne.
Jak nádory dělíme?
Nejčastějším typem nádoru mozku je tzv. gliom. Jedná se o nádor, který vznikl z buněk podpůrné mozkové tkáně a tvoří více než 50% všech nádorů centrální nervové soustavy. Podle chování nádory dělíme:
- nízce agresivní
- vysoce agresivní
Nízce agresivní gliomy
Tyto nádory rostou velmi pomalu a trvá roky, než prorostou z okolní zdravé mozkové tkáně. Proto se je často nedaří úplně operačně odstranit. Časem může v rámci dalších genetických poruch dojít k jejich přechodu do agresivnější formy gliomu.
Vysoce agresivní gliomy
Tento typ nádorů vzniká přeměnou nízce agresivních gliomů anebo vzniknou přímo ze zdravé mozkové tkáně. Nádor roste velmi rychle v řádech týdnů či měsíců.
Příznaky mohou být nenápadné
Některé příznaky nádoru mozku mohou být velmi nenápadné a vztahovat se k mnoha jiným běžným chorobám. Patří k nim zejména:
- přetrvávající bolesti hlavy a závratě
- zvracení, a to zejména ráno a bez předchozího pocitu na zvracení
- poruchy zraku, sluchu
- nezřetelná či koktavá řeč
- změny chování
- poruchy rovnováhy
Podceňovat příznaky se nevyplácí
U zhoubných nádorů hrozí prorůstání z původního místa výskytu do okolí a metastázování do dalších orgánů. I biologicky nezhoubné, tedy benigní nádory však mohou být velice nebezpečné, protože svým růstem utlačují a poškozují mozek.
Vznik nádoru můžeme jen těžko ovlivnit, ale odborníci se shodují na tom, že velký vliv na jeho vzniku má zevní okolí, kouření, dědičné dispozice či genetické mutace. Z výše uvedeného vyplývá i prevence. Je důležité se vyvarovat kouření a při sebemenších neurologických potížích včas podstoupit lékařské vyšetření. Chcete, aby vám mozek správně fungoval i ve stáří? Udržujte ho v kondici správnou skladbou potravin.