Jak bojovat úspěšně s cukrovkou

 Zdraví 
06. února 2017 10:59 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Nenechte zákeřnou nemoc zvítězit! Shutterstock
Cukrovka patří k civilizačním chorobám. Je strašákem, neboť se objevuje nečekaně, rychle a její následky mohou být fatální. Poradíme, jak eliminovat její následky na minimum.

Jak vzniká cukrovka

Existují dva základní typy. Cukrovka prvního typu obvykle postihuje už děti nebo mladé lidi. Má co do činění s genetikou a spouštěčem může být třeba i prodělané banální virové onemocnění, větší míra stresu nebo jiný faktor. Cukrovka druhého typu nastupuje ve vyšším věku a jejím důvodem je jakési vyčerpání organismu. Slinivka už není schopná dodávat dostatečné množství inzulínu, hladina krevního cukru roste a ten poškozuje tkáně, takže dochází postupně k různým vážným problémům – rozvíjí se choroby srdce a cév, vznikají potíže se zrakem, v těch nejtěžších případech vzniká tzv. diabetická noha, která často končí amputací. Na konci tohoto řetězu je selhání srdce, ledvin a smrt.

Mýty a omyly

Mnoho nemocných přistupuje ke své nemoci lehkovážně, neboť se domnívá, že stačí polykat lékařem předepsané tabletky, případně si aplikovat předepsaným způsobem inzulín. Je jistě dobře, pokud dáme na dobré rady lékaře, ale v případě cukrovky tento vnějškový přístup nestačí. Mnozí nemocní se také snaží „udělat doktorovi radost“. Pár dní před plánovaným odběrem krve pečlivě dodržují dietu, aby jejich krevní cukr byl co nejnižší.

Jindy ovšem na nemoc nedbají a stravují se naprosto nevyhovujícím způsobem. Mnozí nemocní, kteří mají k dispozici tzv. inzulínovou pumpu, která kape v nastavených intervalech do těla inzulín se také chovají, jako kdyby byli zcela zdraví. Základním problémem a společným jmenovatelem je neochota zříci se životního stylu, který buď nemoc přímo vyvolal, nebo z ní dělá zabijáka. Přitom stačí málo a cukrovka nemusí být problém.

Strava a životní styl

Ať máte cukrovku prvního nebo druhého typu, jediným opravdu účinným řešením je strava a životní styl. Ve stravě to znamená příjem potravy s co nejmenším podílem sacharidů. Zřekněte se pečiva, cukru v jakékoli podobě, příliš sladkého ovoce. Nepijte pivo, víno jen občas a samozřejmě suché, tedy s co nejmenším podílem cukru. Nejezte škroby v podobě brambor a kukuřice. Jezte hodně zeleniny a masa. S mírou si dopřejte ovoce. Občas kousek kvalitního žitného chleba. Hodí se kvalitní bílé smetanové jogurty. Z příloh se hodí luštěniny a neloupaná rýže. Když potřebujete něco zahustit, rozemelte si ovesné vločky. Je to otázkou zvyku a po pár týdnech vám nepřijde, že je ve vaší stravě jakýkoli problém.

Životní styl cukrovkáře by měl znamenat pohodu, málo stresu a hodně pohybu. Zařaďte do svého režimu dostatek chůze a můžete-li, pak i běhu. Pokud jste milovníky zvířat, pořiďte si psa, abyste byli nuceni chodit pravidelně na procházky. Pokud máte silnou vůli, choďte sami. Denní dávka by měla být alespoň pět kilometrů, ale čím více, tím lépe. Využívejte každé příležitosti k pohybu. Pokud můžete volit i zaměstnání, kde nebudete tolik sedět, klidně změňte profesi. Je samozřejmé, že je třeba eliminovat i další nebezpečné faktory. Přestaňte kouřit, dbejte o své zdraví, choďte na kontroly očí, cév a dalších orgánů.

Zkoumejte své parametry

Lékaři obvykle nejsou rádi, pokud se lidé příliš zabývají svou nemocí. Stávají se z nich totiž hypochondři. V případě prokázané cukrovky je tomu ale jinak. Právě to, když poznáte, jak vaše tělo reaguje na jednotlivé potraviny, jak reaguje na pohyb, tak můžete dosáhnout toho, že budete mít krevní cukr v pořádku a třeba nebudete muset ani používat tablety, nebo si dokonce nebudete muset aplikovat inzulín. Ano, i takové změny jsou možné, pokud vezmete svůj zdravotní stav vážně.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Producentka Bonda prozradila, jak je to s náhradou za Daniela Craiga

Styl

Markéta (49): Navázala jsem intimní vztah se synem kolegyně a teď se bojím, že to praskne. Mohlo by mě to...

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu