Pozor na léky a jejich kombinace. Jde vám o život!

 Zdraví 
10. prosince 2016 09:05 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Opravdu potřebujeme polykat všechny léky? Shutterstock
V poslední době si lidé začínají stále víc a víc uvědomovat, že užívání mnoha léků může být větší problém, než bychom si mysleli. Připomeneme si nejdůležitější zásady, na které bychom si měli dát pozor.

Něco mi je, potřebuji lék

Nejčastější chyba. Do ordinace lékařů přichází člověk, který je nemocný a současně na nervy z toho, že nemůže jít do práce. Nestihne termíny, ohrozí svou pracovní pozici, přijde o zaměstnání. Většina z nás má představu, že má lékař k dispozici medicínu na všechno a použije ji. A světe dive se, většinou odcházíme z ordinace s nějakým lékem. Tak jsme si vycvičili doktory, že nám vždycky něco předepíšou, protože jinak bychom si snad mysleli, že nás šidí. Přitom na většinu běžných nemocí stačí odpočinek, dostatek tekutin a hlavně čas. Tělo musí bojovat s nemocí, a protože obvykle vyhrává, platí i pro něj přísloví: „Co tě nezabije, to tě posílí.“ Imunitní systém vychází z nemoci posílen a příště ho jen tak něco nerozhodí.

Léky jsou v podstatě jedy

Je zvláštní, že si mnoho lidí tuto prostou skutečnost neuvědomí. Ať se jedná o antibiotika nebo o léky proti bolestem, vždycky jde tělu nepřátelské sloučeniny, které jsou sice v některých případech nitné, ale rozhodně bychom měli s jejich užíváním velmi váhat a vždy zkusit nemoc nebo bolest překonat jinak. Když už je opravdu nejhůř, ještě vždycky se dá zkusit třeba nějaké přírodní antibiotikum jako je například česnek či propolis. Důležitá je samozřejmě prevence. Hodně vitamínů, nejíst sladké a mít dost pohybu.

Úmrtí slavných varují

Netřeba zde popisovat všechny případy. Dobře víme, že mnoho slavných předčasně skončilo svůj život, protože užívali obrovské množství léků proti bolestem. Všechny tyto preparáty jsou návykové a jejich účinek během užívání slábne. Lidé proto zvyšují dávku a v určité fázi organismus řekne dost. Dojde k selhání jater či ledvin, případně se dostaví zánět slinivky nebo nějaký ten nádor.

Záludné kombinace

Ještě záludnější pak může být působení několika léků současně. Mnozí lidé užívají denně třeba i deset nebo dvacet různých tabletek. Při tomto množství už ani schopný lékař nemá jistotu, zda spolu tyto medikamenty nevytvářejí doslova smrtící koktejl. Někdy se bohužel stává, že se doktoři ani příliš lékovým kombinacím nevěnují. Bleskurychle předepíšou něco, co má pomoci, ale už se neřeší jiný lék, který pacient užívá na stejnou nemoc, má podobné působení, ale jiný název. Pacient se tak předávkuje analgetiky nebo si sníží tlak tak, že zkolabuje.

Přemýšlet a konzultovat

Třebaže nejsme lékaři, měli bychom se o svůj zdravotní stav zajímat a měli bychom se zvlášť zajímat o to, co máme polykat za preparáty. Vždycky bychom si měli důkladně přečíst příbalový leták, hledat informace na internetu a zvážit, zda je nutné, abychom právě tyto léky užívali. Je dobré mít lékaře, se kterým tohle všechno můžeme konzultovat a který si uvědomuje nebezpečí léků. Často se dá najít cesta, která nás zbaví nemoci i léků. Například – pokud máme vysoký tlak a jsme tlustí, je mnohem důležitější zhubnout než po zbytek života polykat prášky. A je to dokonce ve výsledku příjemnější.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve