Jak můžete ochránit domácnost před chřipkovou epidemií

 Zdraví 
17. února 2020 17:10 / Eva Vogelová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Chraňte sebe i svoji rodinu před nákazou Depositphotos
Chřipka je nepříjemné onemocnění. Často vás donutí si na několik dní lehnout do postele, protože s horečkami se těžko pracuje či chodí do školy. Stačí, aby se jeden člen rodiny nakazil, a postupně onemocní celá domácnost. Zabraňte tomu a ochraňte svoji rodinu před chřipkou.

Chřipka se šíří kapénkovou infekcí. Vir se velmi snadno přenáší v miniaturních kapkách slin. Hrozí vám nebezpečí, když někdo vedle vás smrká či kašle. Od takových lidí se raději držte dál. Pokud se však nakazí jeden člen domácnosti, lze to velmi těžko. Dělejte vše v domácnosti proto, abyste se chřipce vyhnuli.

Dávejte si pozor, co berete do rukou

Nepůjčujte si od nikoho žádné věci, pokud to není nutné. Snažte se vir nepřinést do domácnosti tím, že budete kolegům či spolužákům půjčovat své telefony, notebooky či tablety. Stačí, aby na ně infikovaný člověk sáhl, a vir budete mít na rukou také.

To stejné dělejte i u sebe v domácnosti. Pokud to není nutné, nepůjčujte si navzájem své osobní věci. Nezapomeňte dbát na důkladnou hygienu a neustále si umývat ruce mýdlem.

Neutírejte se stejnými ručníky

Ručníky na utírání rukou bývají často vlhké, což je ideální prostředí pro množení virů a bakterií. Málokdo si uvědomuje, že si umyje ruce a utře do ručníku, který před ním na veřejnosti použilo spousta lidí. Zdá se, že jde o pouhou maličkost, ale nakazit se tak můžete velmi snadno.

Na veřejnosti se rozhodně neutírejte ručníkem, co visí vedle umyvadla. To stejné nedělejte ani ve své domácnosti. Jeden člen z rodiny už může být nakažený a vy od něj nákazu dostanete, protože používáte stejný ručník. Každý by měl mít svůj vlastní. Nezapomeňte ručníky několikrát týdně vyměnit za čisté.

Dezinfikujte kliky

Na kliky od dveří či oken sahají úplně všichni. Pokud nejste doma, po dotknutí klik si důkladně umyjte ruce a nedávejte si je do blízkosti obličeje. V domácnosti pravidelně všechny kliky utírejte dezinfekčním přípravkem. Pokud nějaký člen domácnosti onemocněl, utírání klik je pro vás nutností.

Roušku nosí nemocný

Pokud je někdo z vaší domácnosti nemocný, měl by nosit roušku. Může tím zachránit ostatní členy domácnosti před nákazou. Nebude totiž šířit nákazu slinami, protože se přes roušku nedostanou. Zdraví členové domácnosti ji nosit nemusejí. Dále čtěte: Polštáře z bylinek zmírní záněty, migrénu i chrápání.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí