Máte v rodině rakovinu? Pak byste neměli přehlížet tyto varovné signály
Odbornícui se shodují, že převážnou většinu zhoubných nádorů má na svědomí špatný životní styl. Na 10 % všech nádorů se pak podílí dědičnost. Kdy bychom tedy měli možnost výskytu dědičné formy rakoviny v naší rodině zvážit?
Někteří lidé bohužel už významné změny DNA zdědí a celý život jsou tak vystaveni vyššímu riziku vzniku tohoto onemocnění. Týká se to zejména nádorů prsu, konečníku a tlustého střeva, ledvin a některých nádorů žláz s vnitřní sekrecí. Zda se ve vaší rodině může uplatnit dědičnost, si snadno všimnete sami. Upozorní vás vícečetný výskyt onemocnění u blízkých pokrevních příbuzných.
Mutace genů
V tomto případě mluvíme o tzv. familiárních nádorových syndromech. Jejich podstatou je poškození genu, tedy mutace, která se v rodině přenáší z rodičů na děti. Podstatou rakoviny je totiž nekontrolované dělení buněk. To je umožněno poškozením genů, jejichž úkolem je dělení buněk kontrolovat.
K mutaci genů může dojít i v průběhu života – pak mluvíme o získané mutaci. Tento typ mutací je nejčastější. Méně časté jsou mutace vrozené, kdy od jednoho z rodičů zdědíme již poškozený gen. Riziko vzniku rakoviny je pak vyšší než u lidí, kteří od obou rodičů zdědili nepoškozenou formu genu.
Na jaké signály si dát pozor?
- výskyt stejného typu nádoru u více členů rodiny, zvlášť pokud se jedná o vzácný nádor
- rakovina se u členů rodiny vyskytuje v mladším věku, než je pro daný nádor běžné
- u jednotlivých členů rodiny se vyskytuje několik různých nádorů, např. nádor prsu a současně nádor vaječníků,
- v případě párových orgánů (oči, ledviny, prsa) se nádor vyskytuje v obou orgánech,
- u více než jednoho člena rodiny byl zjištěn nádor v dětském věku,
- daný nádor se vyskytuje i u pohlaví, pro který není typický, jedná se např. o nádor prsu u muže
- rakovina se vyskytuje u několika generací po sobě
Ostražitost je na místě
Pokud se ve vaší rodině vyskytují nádory podivně často, určitě se neváhejte vydat k lékaři. Případně zvýšené riziko lze prevencí snížit. Nádor pak nemusí třeba vůbec vzniknout, a pokud ano, časté prohlídky jej mohou zachytit včas, kdy je ještě dobře léčitelný.
Prevence
- Nezanedbávejte preventivní prohlídky.
- Důležitá je zdravá strava plná ovoce, zeleniny a vlákniny. Uzené, nasolované a hotové pokrmy konzumujte pouze výjimečně.
- Dopřejte si dostatek pohybu a relaxace.
- Hlídejte si váhu.
- Důležitý je pobyt venku, ale při slunění opatrně.
- Omezte konzumaci alkoholu a nekouřte. I mírné pití může vyvolat zhoubné bujení. Psali jsme zde.