Co jíst a pít v horkých dnech, abychom se dokonale ochladili

 Zdraví 
29. června 2019 12:06 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
V létě sáhněte po ovoci a zelenině Shutterstock
Teploty venku přepisují rekordy. Kdo může, zdržuje se v klimatizované místnosti nebo někde ve stinném lese či u vody. Co ale jíst a pít, abychom se ochladili? Už jste také přišli na to, že zmrzlina horko nezažene? Máme důležité rady.

Je samozřejmě potřeba v optimálním případě se vedru vyhnout. Pokud máte možnost odjet na dovolenou, je to určitě skvělá volba. Pokud ale musíte zůstat, je třeba vedru s rozmyslem čelit. Vedle nákupu klimatizace nebo alespoň větráku se hodí i vhodná strava. Přitom je potřeba, abyste výběr volili podle toho, jak vedro vnímáte a prožíváte.

Jste obvykle zimomřiví?

Jestliže patříte mezi typy, které si většinu roku stěžují na zimu a jen v těch nejteplejších dnech se vám konečně udělá teplo, měli byste se odhodlat vedru čelit pomocí omáček, polévek i pečených mas. Vedle toho se samozřejmě hodí konzumovat i potraviny teplotně neutrální. Z těch nejběžnějších jde o brambory, kedlubny, sóju, fazole, kváskový chléb, vejce, čočku, rýži, ale i řepu, cizrnu, tvaroh nebo švestky a ananas.

Je vám většinu roku horko?

Jestliže je pro vás typická touha po zchlazení, měli byste se v jídelníčku soustředit na saláty, syrovou zeleninu a ovoce a na jídla, která se tepelně upravují jen krátce. Určitě je pro vás vhodné konzumovat rajčata, okurky, banány, kiwi, jogurty. K pití používejte minerální vody. Dopřávejte si také hlávkový salát, zelný salát, ředkvičky, kyselé zelí, cukety, jablka, hrušky, zakysané mléčné výrobky a lehké maso – králičí či drůbeží.

Zmrzlina a chladné nápoje?

Určitě se nemusíte bát si občas dopřát zmrzlinu, ledovou kávu či nějaký příjemně chlazený nápoj. Ale všichni si dobře uvědomujeme, že bude-li teplotní rozdíl příliš veliký, snadno vás začne bolet v krku. Obyčejně také po chvíli zjistíte, že se horko vrátilo a vy začnete toužit po dalším ochlazení. Stačí se přitom inspirovat jižními národy. Tam se v odpoledním vedru nesnaží lidé trhat sportovní rekordy. Naopak si někam do stínu sednou a popíjejí horkou kávu, mátový či ibiškový čaj, případně ovocné džusy. Inspirujte se a pochopíte, že tak lépe zaženete žízeň a ochladíte své vedrem zmořené tělo. A snažte se nápoje nesladit. Pokud si už chcete dát zmzlinu, zkuste tu bez cukru a chemie, o které píšeme v článku zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město