Česnek je jedna z nejzdravějších potravin vůbec. Kde všude nám může pomoci?

 Zdraví 
24. července 2019 11:32 / Monika Thomsonová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Zkuste očistu česnekem Shutterstock
Jako prevence nejrůznějších neduhů a onemocnění se česnek používá odpradávna. Obsahuje řadu sloučenin síry, odtud jeho charakteristické štiplavé aroma. Jedna z nich, alicin, má významné antibakteriální, antimykotické, antivirové i antioxidační vlastnosti.

Všichni velmi dobře známe česnek. Využívá se v naší kuchyni či přírodní lékárně už celá staletí a o jeho pozitivních účincích již bylo napsáno mnoho. Ale možná vás přece jenom překvapíme několika dalšími fakty.

Jak česnek působí na naše tělo? 

  • Česnek má na organismus hřejivé účinky, pomůže tedy hlavně v zimním období.
  • Česnek má pozitivní účinek na plíce a tlusté střevo.
  • Česnek podporuje cirkulaci krve a vyvolává pocení, hubí viry a jiné mikroorganismy, které ovlivňují vznik degenerativních a jiných, i nádorových, onemocnění. Pomáhá odstraňovat střevní parazity, kvasinky a toxiny z těla, má antioxidační a protizánětlivé účinky a působí i jako prevence aterosklerózy.

Očista plic pro kuřáky

Co budete potřebovat?

  • 0,5 kg česneku
  • 0,5 litru vody
  • 200 g medu
  • 1 lžíci kurkumy
  • 1 malý kořen zázvoru

Jak na to?

Med rozpustíte ve vodě a povaříte. Česnek oloupejte, nastrouhejte zázvor a přidejte do vody s medem. Krátce na mírném plamenu povařte a přidejte kurkumu.

Poté nechte na mírném plamenu "bublat", dokud se voda neodpaří přibližně na polovinu. Sceďte a nalijte do uzavíratelné sklenice. Když se směs ochladí, vložte ji do chladničky.

Každé ráno si dejte dvě polévkové lžíce na lačný žaludek. Večer je vhodné tento elixír užívat dvě hodiny po jídle.

Jak ještě nám česnek pomáhá?

Vychlazený česnekový čaj můžete použít povrchově na žahnutí kopřivou nebo břečťanem jedovatým. V jednom šálku vody povařte 4 nakrájené stroužky česneku asi 20 minut, následně naneste na postižené místo jako zábal.

Prevence proti úplavici, nevolnosti při cestování nebo chřipce. Žvýkejte jeden stroužek česneku 15 minut a pak ho snězte.

Česnek můžete využít i na zánět ucha. Kápněte kapku česnekového oleje do ucha 1krát denně. Příprava česnekového oleje je velmi jednoduchá. Rozmačkejte několik stroužků česneku a namočte je do cca 100 ml olivového oleje na tři dny, pak přeceďte přes utěrku či silonovou punčochu a použijte jako kapky. Víte, co se stane, když si dáte na 30 minut do úst česnek? Psali jsme zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bitva o majetek Elvise Presleyho po smrti Lisy Marie začala. Priscilla už podala soudní žalobu

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte