Zákeřná rakovina hrtanu: Jaké příznaky byste neměli ignorovat?

 Zdraví 
15. července 2019 12:53 / Monika Thomsonová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Rakovina hrtanu postihuje především kuřáky Shutterstock
Přestože je dnešní moderní medicína na velmi vysoké úrovni, s mnoha vážnými onemocněními si stále neví rady. Obrovským strašákem jsou zejména onkologická onemocnění jejichž prognóza nemusí být vždy dobrá. A vždy hodně záleží na tom, v jaké fázi je nemoc diagnostikována.

Neméně častá než třeba rakovina prsu nebo prostaty je i rakovina hrtanu. Jaké jsou její rizikové faktory a je vůbec možná nějaká prevence?

Co je příčinou rakoviny hrtanu?

Rakovina hrtanu představuje nádorové onemocnění, které postihuje stěnu hrtanu. Hrtan je trubicový orgán v krku, který je dlouhý kolem 5 až 6 centimetrů a je tvořen řadou chrupavek. V našem těle má několik funkcí. Přivádí vzduch do plic, jsou v něm uloženy hlasivky, má význam při mluvení a kromě toho i při polykání.

Rakovina hrtanu je charakteristická rozvojem zhoubného nádoru z výstelky hrtanu. Dochází při ní k abnormálnímu chování buněk, které se nekontrolovatelně množí a zasahují okolní tkáň. Krví a lymfatickým systémem se pak mohou šířit i do dalších částí těla. 

Důležité je však zmínit, že ne všechny nádory hrtanu musí být zhoubné. Pokud však nádor maligní je, pak jej lze rozlišit na několik druhů:

  • Nejčastěji jde o glotický nádor, který se obvykle objevuje na jedné z hlasivek, šíří se na druhou a metastázuje na další místa až později.
  • Supraglotické forma rakoviny hrtanu je charakteristická tím, že onemocnění se šíří z oblasti nad hlasivkami, z hrtanové příklopky.
  • Nejméně častá je infraglotická, čili podhlasivková forma, která však zase velmi brzy metastázuje. 

Jaké jsou rizikové faktory?

  • Onemocnění se častěji vyskytuje u mužů starších 40 až 50 let.
  • Více ohroženi jsou kuřáci.
  • Rizikem je i nadměrná konzumace alkoholu.
  • Nedostatečná výživa.
  • Přítomnost viru HPV známý jako papillomavirus.

Co byste neměli ignorovat?

Na přítomnost rozvíjejícího se nádoru v hrtanu jedince upozorní několik zdravotní potíží, které není radno ignorovat. Konkrétní projevy se mohou lišit podle toho, v jaké části nádor roste či do jakého stadia se už onemocnění dostalo.

Mezi prvotní příznaky, které jsou při rakovině hrtanu přítomny u mnoha pacientů prvotně řadíme změnu hlasu a zejména jakýsi nepřetržitý chrapot. Postižený může mít pocit přítomnosti cizího tělesa, respektive boule v krku. Postupně mohou nastoupit i problémy s polykáním a bolest v krku.

Problémy mohou nastat i při dýchání, někdy se objevují i ​​respirační potíže, jako dušnost, pocity dušení, kašel a v horších případech i vykašlávání krve.

Nakonec se mohou přidružit i všeobecné zdravotní problémy, které jsou časté i při mnoha dalších onkologických onemocněních, a to bezdůvodný úbytek hmotnosti, únava či zvýšená tělesná teplota.

Je možná prevence?

Při léčbě onkologických onemocnění je často rozhodující právě včasná diagnostika onemocnění. Právě proto je nezbytné, abychom své zdravotní problémy, zejména ty dlouhodobě přetrvávající, neignorovali a konzultovali svůj zdravotní stav s lékařem. Co se týče léčby rakoviny hrtanu, existuje řada možností. Pokud je to možné, nejčastěji se přistupuje k chirurgickému zákroku, při kterém dochází k částečnému nebo úplnému odstranění hrtanu.

U nekuřáků se toto onemocnění vyskytuje spíše vzácněji. Zřeknutí se cigaret tedy jednoznačně představuje prevenci nejen rakoviny hrtanu, ale i mnoha dalších nemocí. Kuřákům nehrozí pouze rakovina. Připravit by se měli na něco mnohem horšího.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město