Jak odstranit mykózu na nehtech? Zkuste nejsilnější přírodní pomocníky

 Zdraví 
09. července 2019 08:59 / Monika Thomsonová
  1
📷
6 fotografií v galerii
Léčba mykózy je běh na dlouhou trať Shutterstock
Mykóza nehtů (onychomykóza) představuje velmi nepříjemné a poměrně často se vyskytující houbové onemocnění nehtů. Nejčastěji postihuje palce na nohou, ale objevit se může i na rukou. Špatná zpráva je, že léčba onychomykózy je běh na dlouhou trať.

Zbavit se mykózy nehtů může trvat celé měsíce, ale co je horší,  často se toto onemocnění vrací. Mezi rizikové faktory tohoto onemocnění přitom řadíme věk, druh obuvi či osobní hygienu. U těžších forem onemocnění, zekména pokud je zasažena velká část nehtu, je nutná návštěva lékaře. Naopak, při lehčích formách mohou pomoci i některé přírodní látky. Pojďme se podívat, kteří přírodní pomocníci jsou v boji proti mykóze nehtů nejúčinnější.

Tea tree oil

Čajovníkový olej, známý jako tea tree oil, je lékem na mnohé neduhy. Je ověřeným pomocníkem při léčbě kožních onemocnění i nepříjemného akné. Pomoci může i při problémech s nehtovou mykózou. Jak olej použít?

  • Neředěný olej naneste pomocí vatového tamponku přímo na nehet ráno i večer po koupeli
  • Pár kapek přidejte do lavoru s  vlažnou vodou a dopřejte nohám 20 minutovou lázeň. 

Ať zvolíte kterýkoliv způsob, nezapomeňte proceduru denně opakovat.

Ocet

Při léčbě onychomykózy se můžete spolehnout i na jablečný ocet. 2 dcl octa přilijte do lavoru s vlažnou vodou a máčejte v lázni nohy alespoň 20 minut. Tuto kúru opakujte několikrát týdně.

Kokosový olej

Kokosový olej je nejen skvělým pomocníkem při péči o vlasy či pokožku těla, ale také v boji proti nehtové mykóze. Malé množství kvalitního kokosového oleje naneste na postižené nehty a nechte jej působit. 

Česnek

Dalším přírodním pomocníkem je česnek. Charakteristický je svými antibiotickými a antibakteriálními účinky. Stroužek česneku nadrobno nastrouhejte a naneste na postižený nehet. Celý prst následně zabalte a nechte působit alespoň jednu hodinu. Kúru opět nezapomeňte pravidelně opakovat. 

Oreganový olej

Jde o olej, který má silné antibakteriální a protiplísňové účinky. Potírejte oreganovým olejem poškozený nehet a nechte ho působit. 

Meduňka lékařská

Při léčbě lehčí formy nehtové mykózy můžete použít meduňku lékařskou, která má silné antiseptické i antibakteriální vlastnosti. Je velmi podobná mátě, ale prozradí ji její citrusová vůně. Čtyři lžičky nasekaných meduňkových listů zalijte 100 ml čistého vysokoprocentního alkoholu a nechte na tmavém místě louhovat alespoň dva týdny. Potom tinkturu sceďte. Touto tinkturou natírejte postižená místa několikrát denně.

Co byste nikdy neměli dělat?

Pokud jste náchylní na tvorbu plísní na nohou, měli byste vždy používat vlastní ručník a dbát na důkladnou hygienu chodidel. Pokud navštěvujete plovárny a bazény měli byste vždy mít na nohách přezůvky. Prevencí proti plísni je každodenní hygiena, pohodlné a vzdušné boty a důkladné osušení nohou po každém mytí nebo koupání. (Dále čtěte: Chodidla vyprodukují až půl litru tekutiny denně. Co stojí za jejich zápachem?).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít