Co všechno může znamenat časté brnění prstů?

 Zdraví 
07. července 2019 10:22 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Při brnění prstů nemusí jít jen o banalitu Depositphotos
Mravenčení v rukou zřejmě někdy pocítil snad každý. Často se dostavuje v noci, kdy si třeba člověk nevědomky přeleží ruku. Obvykle ale stačí ruku rozhýbat či změnit polohu při spánku a je po problému. Pokud vás ale začne brnění obtěžovat už i při běžných činnostech nebo pokud je spojeno s dalšími příznaky, je vhodné si zajít k lékaři. Může jít totiž o předzvěst vážnější nemoci.

Pokud vás prsty začnou brnět častěji, ze všeho nejdříve doplňte hořčík a vitaminy, zejména pak ty ze skupiny B. Můžete si pořídit přípravky v lékárně, nebo hořčík a vitamin B doplnit pomocí potravin. Hořčík najdete jak v mnoha minerálních vodách, tak třeba v banánech, ořeších, luštěninách a dalších potravinách. Vitamin B se vyskytuje v obilovinách, ořeších, banánech, borůvkách, mléku a dalších potravinách.

Brnění prstů ale může signalizovat i vážnější nemoci. Pokud tedy neustává a obtěžuje vás i při běžných činnostech, neměli byste s návštěvou lékaře otálet. Co vše může brnění prstů vyvolat?

Syndrom karpálního tunelu

Komplikovanější podobou útlaku nervů je syndrom karpálního tunelu, který již jen tak nerozhýbete. Vyžaduje lékařské ošetření a pravděpodobně i zákrok chirurga. Brnění většinou doprovází bolest, necitlivost, ztuhlost a zhoršení obratnosti. Toto onemocnění se týká profesí se stereotypními pohyby zápěstí, tedy hlavně lidí pracujících s počítačem – může ale potkat i švadlenu, klavírního virtuosa nebo řidiče kamionu. V léčbě je klíčová rehabilitace, ve vážnějších případech pomůže operace.

Na protažení je vhodný cvik, kdy paži vytočíte zevně a hřbet ruky přitáhnete směrem ke hřbetu předloktí. Tak si lehce uvolníte celou paži, zápěstí i ruku.

Choroby páteře

Brnění a útlak nervů mohou být spojené i s nemocemi páteře, kdy dochází k útlaku nervových kořenů vystupujících z míchy (např. u výhřezu ploténky). Takzvané kořenové syndromy, tedy stlačení nervového kořene v meziobratlovém prostoru, postihují krční i bederní páteř. Bolest v kombinaci s brněním může vystřelovat až do ruky nebo do nohy.

V léčbě se nejčastěji kombinuje podávání léků na zmírnění bolesti, popřípadě provádění obstřiků. Účinná je také rehabilitace. Možností je více – vodoléčba, elektroléčba nebo magnetoterapie. Vážnější případy se operují.

Roztroušená skleróza

K mravenčení dochází i u roztroušené sklerózy. Jedná se o autoimunitní onemocnění. Na počátku jsou projevy nemoci nejasné  a jen jednou za čas se dostaví ataka nemoci. Ta se u každého jedince projevuje jinak, často si ale pacienti stěžují na brnění, mají potíže s pohybem a vidí rozmazaně. Symptomy obvykle po několika hodinách či dnech zase odezní, než se dostaví další ataka.

Cukrovka

S brněním a poruchami citlivosti konečků prstů se potýkají také mnozí diabetici. Nervy jsou vyživovány malými cévkami, které se mohou uzavírat, a tedy poškozovat právě při cukrovce. Odborně se stav nazývá diabetická neuropatie.

Lymská borelióza

Pokud se do vás zakousne klíště, následky můžete pocítit až za pár týdnů. Třeba právě v podobě mravenčení. Jde totiž o jeden z příznaků lymské boreliózy. Brnění se nejčastěji dostavuje ve druhé fázi nemoci, jeden až čtyři měsíce po nakažení. Doprovází ho obtíže podobné chřipce – slabost, bolesti hlavy, bolesti a otoky svalů a kloubů, horečka.

Nádorové onemocnění

Brnění nejen prstů, ale celých končetin, může být jedním z mnoha projevů nádorových onemocnění. Nádor totiž může být umístěný tak, že utlačuje nervy či cévy. Z mravenčení ale rakovinu nepoznáte. K lékaři vás dovedou až další příznaky, které mohou být velice různorodé. K pozornosti by vás, mimo jiné, měla přimět bolest v určité části těla a nevysvětlitelný úbytek váhy, změny v zažívání či podezřelé bulky.

Selhávání jater a ledvin

Brnění končetin se může objevit také při hromadění zplodin v těle při selhávání jater a selhávání ledvin. O varovných signálech, které naznačují, že vám selhávají ledviny, jsme psali zde. Jaternímu selhání se dá vyhnout. O tom, co pro to udělat, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej