Nemoc, která napadá oslabené jedince, vám dokáže pořádně zkomplikovat život

 Zdraví 
07. července 2019 09:40 / Monika Thomsonová
  4
📷
7 fotografií v galerii
Pokud pásový opar postihne oblast oka, hrozí závažné zdravotní problémy Shutterstock
Pásový opar je sám o sobě dost nepříjemné onemocnění. Jeho průběh ale často ztěžují další komplikace. Díky nim může mít pásový opar dlouhodobé, nebo dokonce trvalé následky. Jaké komplikace to jsou?

I když pásový opar nepatří mezi častá onemocnění, pokud je vaše imunita oslabená, může se lehce stát, že potká i vás. Obvykle si také najde starší pacienty nebo lidi po extrémní fyzické či psychické zátěži.

Jak se pásový opar projevuje?

Už jeho název napovídá, že se objevuje v pásu či na větší ploše, a to nejčastěji podél některého nervu, protože jeho viry v těle přežívají právě v oblastech nervů. Mezi častá místa výskytu patří hrudník a břicho. Ložiska mohou být různě velká od jednoho do deseti centimetrů v průměru. Jedná se o nahromaděné puchýřky, které většinou výrazně bolí.

Právě bolest je to, co odlišuje projevy pásového oparu třeba od alergické reakce, která spíše svědí. Onemocnění doprovází zvýšená teplota a obvykle se ložisko do týdne zahojí. Problém může nastat v případě, že si pacient místo rozškrábe, pak je tu samozřejmě riziko infekce.

Jaké mohou nastat komplikace?

Postherpetická neuralgie

Postherpertická neuralgie je nejčastější komplikací pásového oparu. Odhaduje se, že postihne každého čtvrtého nemocného, který je starší padesáti let. Neuralgie je lékařský termín, jenž se používá pro bolest způsobenou poškozením nervů.  Postihuje oblast, kterou daný nerv zásobuje. Postherpetická znamená, že se vyskytuje i poté, co zmizí typická vyrážka a další symptomy nemoci. Může váš život ovlivňovat měsíce, ale i roky. Projevuje se:

  • pálivou, bodavou či pulzující bolestí, která neustává anebo se neustále vrací
  • vnímáním jakéhokoliv doteku na postiženém místě, jako by to byl bolestivý podnět
  • zvýšenou citlivostí na bolest

Pásový opar a oko

Pokud pásový opar postihne oblast oka, hrozí vznik:

  • vředů na rohovce, které se mohou zhojit jizvou a trvale tak poškodit zrak
  • zánětu oka nebo očního nervu
  • zeleného zákalu, který je způsoben zvýšeným tlakem uvnitř oka

U pásového oparu je důležité, aby byla včas zahájena léčba. Pokud nemoc postihne i oko, platí to dvojnásob. V opačném případě mohou komplikace způsobit až oslepnutí.

Pusťte se do boje

Do boje proti riziku vzniku pásového oparu se vydejte cestou zvyšování imunity. Dbejte na dostatečný příjem vitamínu C z čerstvého ovoce a zeleniny. Pokuste se také vyhýbat stresu a fyzickému vysílení, dbejte u sebe i dětí na vyváženou stravu a otužování. Tím snížíte nejen riziko vzniku pásového oparu, ale celkově posílíte svou imunitu. Co je užitečné vědět o pásovém oparu? Čtěte více.

Pásový opar většinou nikoho na životě neohrožuje. Nejčastější komplikace, postherpetická neuralgie, však umí život značně znepříjemnit.  

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město