Proč zařadit sušená rajčata do jídelníčku? Jsou nadějí při rakovině

 Zdraví 
17. října 2019 16:30 / Monika Thomsonová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Ať už čerstvá nebo sušená, rajčata jsou prostě velmi zdravá Shutterstock
Ať už čerstvá nebo sušená, rajčata jsou prostě velmi zdravá a obsahují mnoho prospěšných látek. Antioxidantu lykopenu obsahují sušená rajčata dokonce až desetkrát více než ta čerstvá. A jak dále nám sušená rajčata prospívají?

Sušením rajčata nikterak neztrácejí na své nutriční hodnotě. Při zkoumání jejich účinků na lidský organismus bylo dokonce zjištěno, že mohou být nadějí při rakovině prostaty. Pojďte se podívat na další skvělé účinky sušených rajčat.  

Co obsahují sušená rajčata?

Ať už čerstvá nebo sušená, rajčata v sobě obsahují velmi prospěšnou látku, kterou je lykopen. Pokud porovnáme sušená s čerstvými, tak sušená rajčata obsahují až desetkrát více lykopenu než čerstvá. A právě lykopen je antioxidant, který mimo jiné působí i jako prevence před vznikem rakoviny. Také pomáhá chránit pokožku před negativním vlivem UV záření. 

  • Kromě tohoto antioxidantu se v sušených rajčatech nacházejí i vitaminy, a to konkrétně vitamíny C, B, E, K a také niacin.
  • Z minerálů to je především draslík, železo, vápník a hořčík.
  • Za zmínku stojí i karotenoidy a další látky, které blahodárně působí na celý lidský organizmus.

Sušené rajčata a rakovina prostaty

Jak již řečeno, výzkumem bylo dokázáno, že sušená rajčata mohou pomáhat při léčbě rakoviny prostaty. Za vším třeba hledat organický karbohydrát FruHis, který pomáhá tělu zbavovat se zhoubných buněk, a tak přispívá k léčbě rakoviny. To, že jsou rajčata účinná v boji proti rakovině, se snažili vědci dokázat již dříve. Potvrzen byl však tento předpoklad až sérií pokusů na krysách, kterou provedl biochemik Valeri Mossine.

Jeho pokusy bylo prokázáno, že rajčata a hlavně karbohydrát je vysoce nápomocný v boji s rakovinou prostaty. Ovšem aby byly jejich účinky skutečně prokazatelné nestačí si rajčata dopřát jen jednou za čas, ale mnohem častěji. Rajčata, hlavně pak ta sušená, byste měli konzumovat každý den, a to během celého roku.

Účinky sušených rajčat

Ať už čerstvé nebo sušené ovoce i zelenina má pozitivní vliv na lidský organismus. Jinak tomu není ani v případě sušených rajčat. 

  • Sušená rajčata snižují obsah cholesterolu v krvi.
  • Mírně snižují krevní tlak a posilují imunitní systém.
  • Pomáhají vyplavovat toxiny z organismu.
  • Zlepšují trávení a snižují únavu

Pokud jste se rozhodli pro přípravu domácích sušených rajčat, tak je důležité, abyste si vybrali rajčata, která jsou nezávadná, nejlépe z vlastní zahrádky či od prověřeného pěstitele. Vyhněte se sušení těch, které jste si koupili v obchodě. Jejich původ není často znám, většinou se jedná o rajčata průmyslově "vyráběná" a různými způsoby "rychlená" a navíc procestovaly velkou dálku a prošly mnoha procesy, než se dostaly na pulty obchodů. Rajčata jsou zázračným darem přírody. Snězte jich denně klidně kilo a budete zdraví jako řípa.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti