Jak zastavit zvracení

 Zdraví 
14. března 2017 07:56 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pozor! Pokud se objeví potíže u malých dětí, kontaktujte lékaře! Shutterstock
Zvracení může mít různou příčinu. Nesmíme ho podceňovat. Lehkou nevolnost lze zvládnout svépomocí. Poradíme jak.

Vznik nevolnosti

Je mnoho různých důvodů, proč tělo reaguje právě zvracením na určitý podnět. Nejběžnějším důvodem je snězení či vypití něčeho špatného. Dojde vlastně k lehké otravě a tělo se snaží nebezpečnou látku z těla dostat pryč. Dalším důvodem nevolnosti je cestování v určitých dopravních prostředcích a přecitlivělost naší reakce na jejich pohyb. Jestliže dojde k nesouladu mezi tím, co vnímají oči a jaké podněty dodává naše statokinetické ústrojí, vzniká nevolnost. Na podobném principu, ale mnohem silnější je nevolnost vzniklá ve virtuální realitě. Tam nese hlavní vinu zpoždění reakce zobrazovače a výpočetní jednotky vzhledem k pohybu hlavou. Tyto obtíže patří mezi lehké a lze se s nimi snadno vypořádat. Obyčejně se po vyprázdnění žaludku postiženému uleví. Cestu je možné přerušit, brýle pro virtuální realitu sundat.

Vážnější důvody zvracení

Mnohem závažnějším stavem je těžká otrava chemikáliemi, drogami, předávkováním léčivy nebo konzumací prudkého jedu nedopatřením. Sem patří i otrava houbami. Nebezpečná látka většinou už postoupila do organismu, tělo sice reaguje zvracením, ale nastávají další zdravotní komplikace. Rozhodně je třeba vyhledat lékaře, který může lépe hledat příčinu a reagovat na ni.

Zvracení může být i signálem, že došlo ke krvácení do mozku. Nejčastěji k tomu dochází po úrazu hlavy. Zvracení také může signalizovat jiné neurologické potíže. Otok mozku, zánět, případně může doprovázet růst nádoru. Je jasné, že tyto stavy jsou okamžitým důvodem pro odborný zásah.

Zvládání lehké nevolnosti

Vždycky zjistíme, zda nemocný neprodělal úraz nebo pád, abychom vyloučili vnitřní krvácení. Doporučíme nemocnému, aby se zvracení nebránil. Zjistíme, zda nezvrací krev. Nemocného umístíme pohodlně do křesla. Místnost dobře větráme. Vhodné jsou studené obklady na čelo a zátylek, případně opláchnutí obličeje studenou vodou. Podáváme zpočátku hořký černý čaj. Vhodný je také čaj mátový nebo heřmánkový. Pokud se zvracení opakuje a postižený je už zesláblý, je vhodné podávat čaj slazený. Někteří doporučují vychlazenou colu pro její vysoký obsah cukru. Někdy se doporučuje stisknutí akupresurních bodů zezadu na lýtku či na ušním boltci. Jestliže zvracení neustává, stav nemocného se horší anebo pokud se objeví teplota či průjem, okamžitě vyhledáme lékaře.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky