Přestaňte se dotýkat tváře. Dle zdravotníků je to jedna z cest, jak se ubránit koronaviru

 Zdraví 
17. března 2020 10:27 / Mirka Malá
  0
📷
5 fotografií v galerii
COVID-19 je všude, ajuste se nedotýkat tváře Depositphotos
Udržet ruce mimo obličej se snadněji řekne než udělá. Tento návyk si pěstujeme prakticky po celý život, ale nyní s tím musíme opravdu rychle přestat. Podle zdravotníků je to jedna z cest, jak se ubránit viru COVID-19.

Ať už vás něco na obličejí svědí, anebo vám vítr zavál vlasy do očí, prostě se ho nedotýkejte. Je to složité, protože je to zvyk, který je tak rozšířený, že podle jedné stuide se dokonce svého obličeje dotkneme až 23krát za hodinu.

Rozhodně nesahat

Ale to je přesně to, co se koronaviru líbí. Tu a tam se poškrábete na bradě, promnete si koutky u rtů, poškrábete si svědící nos nebo si promnete oči.

Funguje to totiž jednoduše. Přenosné infekce, jako je třeba koronavirus, se šíří prostřednictvím kapiček, které se mobilizují, když člověk kašle, kýchá nebo se směje. Tyto organismy dopadají na povrch v oblasti infikovaného člověka. Další osoba, která se dotkne povrchu, jako třeba tlačítka ve výtahu, kliky u dveří, madla v tramvaji nebo klávesnice v bankomatu, nalepí virus na své ruce.

A to je důvod, proč zdravotníci doporučují lidem často si umývat ruce a vyhýbat se dotyku tváře. Dotýkání se sliznic obličeje, tedy nosu, očí a úst, to přesně dává viru zdroj pro vstup do těla.

Jak se naučit nedotýkat obličeje

Jde sice o celkem jednoduchý způsob, jak se chránit před infekcí, ale radu je obtížné dodržovat, když to děláme tak často celý život a jedná se prakticky o návyk.

Na začátku by se lidé měli snažit identifikovat ty situace nebo stavy, které je motivují k tomu, aby se dotkli své tváře. Tyto situace se sice denně mění, ale je nutné o nich mít přehled. Lidé si například mnou oči, když jsou unavení, nebo si při pracovních poradách opírají bradu o ruce.

Pokud víte, jaké jsou vaše spouštěče, můžete aktivněji sledovat svoje zvyky. Je to důležitý první krok, ale pokud lidé opravdu chtějí omezit doteky obličeje, musí si vyvinout nové návyky, aby jim mozek hned řekl, že to nemají dělat.

Neočekávejte však, že se nový zvyk stane brzy automatickým. Realisticky to může trvat týdny, ale i déle než měsíc. Návyky se stávají tím silnější a zakořeněnější, čím více lidí je dělá. Protože ale nyní potřebujeme svoje návyky rychle změnit, musíme skutečně rychle identifikovat situace, kdy si do obličeje saháme a vědomě v tom sami sobě bránit. Dále čtěte: Jak se obrnit proti virům. Imunitu posílí grep i houby šitake.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít