Chronická osamělost může oslabit imunitní systém
Člověk, který se cítí osamělý, se může cítit i nemocně. Psychický a fyzický stav každého jedince je úzce propojen. Osamělost má negativní dopad na imunitu, která slouží k tomu, aby nás bránila před viry a bakteriemi.
Osamělost vyvolává stres
Osamělost způsobí, že imunitní systém bude méně odolný. Lidé, kteří jsou osamělí, prožívají více stresu. Pohotovostní lékař tvrdí, že chronická osamělost může vést ke zhoršení schopnosti reagovat na potenciální infekce. Vyvolaný stres může aktivovat andrenokortikální soustavu, která zjednodušeně řečeno aktivuje produkci stresového hormonu kortizolu.
Studie z roku 2013 zjistily, že osamělí dospělí jedinci trpěli záněty, které vznikly v reakci na stres. Zánět je odpovědí organismu na poškození tkáně. Studie z roku 2017 dokázala, že lidé, kteří se cítili velmi osamělí, byli více náchylní na nachlazení než ti, kteří se tak necítili. V reakci na stres se obranyschopnost organismu snižuje a ten není schopný dobře bojovat s viry a bakteriemi.
O tom, jak osamělost přesně ovlivňuje zdraví, je potřeba ještě provést rozsáhlejší a podrobnější výzkumy. Už nyní je však více než jasné, že osamělost spojená s větším stresem imunitní systém oslabuje.
Osamělost a sociální izolace není to samé
Lékařka, která se specializuje na ženské zdraví, tvrdí, že osamělost a sociální izolace se od sebe liší. Sociální izolace je objektivní fyzické oddělení lidí, ale osamělost je subjektivní zoufalý pocit, že je člověk na všechno sám.
Vše je to o tom, jak danou situaci vnímáte. Ze sociální izolace můžete být podobně nešťastní jako z osamění. Měli byste si však uvědomit, že jde o dva různé pojmy. Pokud jste v sociální izolaci, mějte na paměti, že sami nejste a existují lidé, kteří vás mají rádi. Dále čtěte: Jak si můžete posílit imunitu proti virovým a bakteriálním onemocněním?