Mochna nátržník. Bylinka s antivirovými a antibakteriálními účinky, která pomáhá i při menstruačních bolestech
Mochna nátržník je vytrvalá bylina. Roste na pasekách, kolem lesních cest, poblíž vřesovišť a rašelinišť, ale také v parcích, kde ji můžete nasbírat a poté využít. Má rostliny vysoké kolem 30 centimetrů.
Blahodárný oddenek
Vyrůstá z podzemního oddenku, který se sbírá pro léčebné účely. Oddenek je tlustý jeden až tři centimetry. Na průřezu má hnědou barvu, uvnitř krvavě červenou. Z oddenku vyrůstají lodyhy, na kterých střídavě rostou listy. Květní stopky jsou dlouhé a tenké. Květy jsou žluté a většinou mají srdcovitý tvar. Rostou od května do října.
Nejvhodnější doba na vyhrabávání oddenků je na jaře od března do dubna, nebo na podzim v říjnu. Roste mělce, a proto není sklizeň obtížná. Potom oddenky vyperte, odstraňte jemné kořínky a nakrájejte na kousky. Sušte je například navlečené na niti. Potom můžete použít například na výrobu tinktury.
Nátržník obsahuje velké množství tříslovin. Používá se u žaludečních a střevních problémů. Pomáhá při průjmu a také u úplavice, prospěšný je u i Crohnovy choroby. Přípravky z mochny nátržníku totiž chrání ochrannou membránu výstelky střev, tříslovina zastavuje krvácení. Barvivo z kořenů brání růstu mikrobů, což také pomáhá při boji se střevními problémy.
Léčba infekcí
Rostlina je prospěšná i při bolestivé menstruaci a žaludečních vředech. Má antibakteriální a antivirové účinky a přispívá k prevenci i léčbě infekcí. Zevně zlepšuje i stav při ekzémech. Odvar je možné použít na kloktání, uleví při zánětech dutiny ústní nebo po vytržení zubu.
Odvar se dělá z jedné čajové lžičky z usušeného oddenku, který zalijete asi 200 mililitry horké vody. Nechejte asi 15 minut vylouhovat a poté sceďte. Odvar lze pít třikrát denně. Pokud překročíte doporučené množství, můžou mít citlivější lidé problémy jako například dávení. O účincích hluchavky bílé jsme psali zde.