Co dělat, když hmyz zaútočí aneb jak se vyrovnat s včelím a vosím bodnutím

 Zdraví 
13. srpna 2020 09:09 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Včely jsou nesmírně užitečné, ale pro někoho mohou být i smrtící Depositphotos
Včely a zejména vosy nás v těchto měsících mohou ohrozit na řadě míst. Poradíme, jak vše zvládnout v klidu a v pohodě.

Včely a vosy, případně sršně se sice liší, ale první pomoc při jejich bodnutí je velmi podobná. A protože jich je v přírodě hodně, je dobré mít vše nacvičené a promyšlené.

Kdy nastává problém

Problém v případě bodnutí včely nebo vosy nastává obvykle ve chvíli, kdy bodnutý je alergik, případně dítě, které ještě bodnutí neprodělalo a neví se, jak bude jeho tělo reagovat. Dospělý člověk, který není alergický, totiž snese až 200 včelích bodnutí. U dítěte, které váží deset kilogramů a není alergické, je limit někde kolem 90 žihadel. V případě silné alergie ovšem stačí jediné bodnutí a může být velký problém. Jestliže tedy nejste alergici, nepodléhejte zbytečné panice a postupujte podle našeho návodu. Pokud alergici jste, budete patrně náležitě vybaveni a je dobré, pokud vždy o své alergii řeknete, aby se vám dostalo včasné pomoci.

První pomoc

Včela nechává obvykle v místě vpichu žihadlo. To je třeba nehtem, pinzetou nebo nožem vytáhnout. Můžete použít dezinfekci a následně místo hlavně chladit. Postiženého uložte do stínu a dodávejte tekutiny. Dochází k reakci, která zahrnuje otok, svědění a zarudnutí. Velikost reakce může mít rozsah až do dvou dlaní dospělého muže. Pokud je reakce tohoto typu, nemusí se ještě jednat o alergii a u jednoho bodnutí, které není na nějakém komplikovaném místě, jako je jazyk či oko, vše zvládnete sami. Na ránu a její zarudlé okolí se hodí aplikovat nějaký gel na hmyzí štípance. Jestliže máte mírnou alergii, nebo je vaše reakce více prudká, než je u vás běžné, použijte antihistaminika. Pokud by začalo docházet k problémům s dýcháním, dostaví se zvracení, promodrávání a další nezvyklé reakce, okamžitě navštivte lékaře, nejlépe přivolejte rychlou záchranou službu.

Pozornosti by neměla uniknout ani podoba oteklé plochy a její případné šíření. Jestliže se zarudlá oblast rychle šíří, postavte ji do cesty širší pruh kůže, který potřete jódem či jiným jódovým přípravkem. I v tomto případě zamiřte okamžitě k lékaři. Lékaře ale vyhledejte i v případě bodnutí, kde se sice skvrna dál nešíří, ale získává nepříjemně rudou až fialovou barvu. Takové místo by se mohlo proměnit v nekrózu a mohlo by dojít k odumření tkáně s následnou sepsí celého organismu. Při včasné návštěvě lékař předepíše antibiotika a použije vhodné lokální prostředky k léčbě.

Alergici vědí své

Lidé znalí svých reakcí na kousnutí hmyzem také dobře vědí, jak postupovat. Je ovšem velmi široká škála rozdílů mezi reakcí lehkého alergika, který se obejde jen s běžnými antihistaminiky a gely, a mezi reakcí člověka, který okamžitě upadá do anafylaktického šoku. Takový člověk musí mít k dispozici adrenalinové pero a musí být transportován do nemocnice.

Prevence bodnutí

Každý člověk, který se chce vyhnout bodnutí hmyzem, by měl dodržovat určité zásady. Důležitou je pozornost vůči tomu, kam stoupáme a oč se opíráme. Hmyz není nijak zlovolný a nechce nám ublížit, ale včela i vosa reagují na pocit ohrožení či přímo fyzický kontakt. Nesnažte se za každou cenu hmyz odhánět. Když už se na vás posadí, zkuste uhnout jemně a bez zbrklých pohybů. Požádejte o pomoc lidi kolem vás, kteří vidí bodavý hmyz třeba na vašem zátylku a mohou zasáhnout tak, aby nedošlo k bodnutí. Vosy nelikvidujte v blízkosti jejich hnízda, protože si jinak vosa přivolá pomoc, a to by mohl být opravdový problém. V případě, že vás hmyz sleduje, zkuste projít houštím či se ponořit do vody. Hmyz k sobě také lákáme použitím barevných látek, které připomínají květy. Mnohdy se k nám slétají ve chvíli, kdy konzumujeme něco, co je zajímá. Naprosto nevhodné jsou tedy zmrzliny, limonády či pivo. Pokud už jste alergici, můžete svou alergii tlumit preventivně i pomocí různých bylinek. Zajímavý článek si o tom přečtěte zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...