Kopřivy mnozí považují za plevel. Uvařte si z nich čaj, má zajímavé zdravotní účinky
Jakmile se kopřivy dotknete, spálí vás, ale tím se nenechejte odradit. Obsahuje velké množství látek, které za trochu bolesti stojí. Zelené léčivky jsou bohaté na vitaminy A, B, C, D a K. Chudé nejsou ani na minerály. Naleznete v nich zejména zinek, selen, železo nebo hořčík.
Překvapit vás také mohou obsahem polyfenolů, karotenoidů nebo terpenoidů, což jsou antioxidanty, které napomáhají chránit buňky před oxidačním stresem. Rozhodně by byla škoda si nějaké kopřivy nenatrhat, když jsou v přírodě dostupné pro všechny. Mějte však na mysli, že kopřivy slouží pouze jako podpůrný prostředek, který nenahrazuje primární léčbu následujících nemocí.
Kopřivový čaj se podílí na snížení cukru
Kopřiva dokáže pomoci slinivce břišní vytvářet a uvolňovat více inzulínu. Jde o hormon, který snižuje hladinu cukru v krvi. Podle studie publikované v roce 2013 extrakt z listů kopřiv snížil hladinu glukózy v krvi u lidí, kterým byl diagnostikován diabetes 2. typu. Více si o vědeckém experimentu můžete přečíst zde.
Kopřivový čaj napomáhá ke snižování vysokého krevního tlak
Vysoký krevní tlak je vážným zdravotním onemocněním, které lidé často podceňují. Spolu s ním se totiž pojí riziko vzniku srdečních chorob a mozkových příhod, které se celosvětově pohybují na předních příčkách v příčinách úmrtí. Kopřiva se tradičně již spousty let používá ke snižování vysokého krevního tlaku. Dokáže stimulovat produkci oxidu dusnatého. Ten působí jako vazodilatátor, který napomáhá k rozšiřování a uvolňování cév.
Kopřivový čaj snižuje intenzitu krvácení
Kopřiva dokáže snížit intenzitu krvácení. Kopřivový čaj se vám bude hodit zejména při krvácení z nosu nebo silné menstruaci. Může pomoci zmírnit projevy bolestivé periody. Poleví vám bolesti břicha a možná i zad. Za vyzkoušení rozhodně nic nedáte.
Jak si připravit čaj z kopřiv?
Uvařit si čaj z kopřiv není nic těžkého. Stačí vroucí vodou zalít několik lístků kopřiv a zhruba na pět až deset minut nechat odstát. Poté do čaje přidáte trochu medu nebo skořice. Spolu s kopřivou můžete nechat vylouhovat i další bylinky. Můžete experimentovat dle svých chutí. Přečtěte si také o zdravých účincích medvědího česneku a kde ho najít.