Čím dál více pacientů s covid-19 má problémy se zrakem. Na vině může být i respirátor
Mezi nejčastější klinické příznaky onemocnění covidem-19 patří horečka, suchý kašel, únava, dušnost, bolesti svalů a kloubů, trávicí obtíže. Specifická je ztráta čichu a chuti. Závažný průběh onemocnění bývá spojen se zápalem plic. Jenže koronavirus může v některých případech dokonce proniknout i dovnitř oka. V laboratořích v USA byl koronavirus prokázán ve sklivci a na vnitřní ploše rohovky.
„Problémy s očima začínají pacienti pociťovat většinou do dvou týdnů od výskytu prvních příznaků onemocnění. Potíže odeznívají obvykle po dalších dvou týdnech. V některých případech oční příznaky mohou být dokonce prvním projevem onemocnění,” popsal oční lékař Pavel Stodůlka.
Trpět může spojivka, rohovka i sítnice
Existence očních příznaků u pacientů s covidem-19 je podle jednotlivých studií udávána v rozmezí od jednoho do 32 procent. „Postižena může být jak spojivka a rohovka, tak i oční sítnice. Pacienti nejčastěji udávají zčervenání oka, světloplachost, dále bolest očí nebo zhoršené vidění. Nejfrekventovanější oční diagnózou v souvislosti s koronavirem je zánět spojivek. Nezřídka jsou přítomny symptomy takzvaného suchého oka, které provází nepříjemné řezání nebo pocit cizího tělíska v oku. Tyto pocity se mohou stupňovat v souvislosti s prací na počítači, s mobilem nebo v důsledku dlouhého pobytu ve vnitřních prostorách,” vyjmenovala Drahomíra Baráková, primářka oční kliniky.
Může se zhoršit i původní onemocnění
Onemocnění koronavirem může v důsledku celkové zátěže organismu vést i ke zhoršení už přítomných očních onemocnění. „Nejčastěji jsou to onemocnění sítnice, která jsou spojena s nahromaděním tekutiny v sítnici - může dojít ke zhoršení již existujících otoků, věkem podmíněné makulární degenerace, zejména její vlhké formy, nebo k rozvinutí či zhoršení takzvané centrální serózní chorioretinopatie,“ řekl Robert Kadlec, vedoucí sítnicového centra oční kliniky.
Postcovidový syndrom
Problémy se zrakem se ale mohou objevit i po odeznění koronaviru, kdy dochází především ke změnám v množství i kvalitě slzného filmu a vzniku rohovkových poškození s následným mlhavým viděním. „Během léčby onemocnění rohovky u takzvaného postcovidového syndromu se doporučuje dostatečný příjem vitaminu C, který má antistresový a antioxidační účinek, vitaminu E pro jeho antioxidační účinek a vitaminu A, který podporuje regeneraci nervů. Ke zmírnění příznaků se v těchto případech kromě léčby základního onemocnění doporučuje aplikace umělých slz, očních gelů a mastí do oka a správné nasazení respirátoru,” popsala Drahomíra Baráková.
Hodně ovlivní i respirátor
Právě správné nošení respirátoru je pro prevenci vzniku očních problémů zásadní. „I správně nasazený respirátor ve většině případů nasměřuje část vydechovaného vzduchu do očí. Způsobuje to osychání očí a zhoršuje nepříjemné pocity. U lidí s covidem-19 může vydechovaný vzduch zvyšovat riziko postižení očí koronavirem. Proto je důležité mít respirátor nasazený co nejpečlivěji. Samozřejmostí je pravidelná výměna respirátoru za nový, protože může být sám o sobě zdrojem infekce,” vysvětlil Pavel Stodůlka.
Vedle koronaviru mají na zhoršující se zrak Čechů vliv i odklady návštěv očních lékařů. „Samostatnou skupinou zrakových obtíží jsou ta, která s pandemií souvisí nepřímo. Vznikají v důsledku zanedbání kontrol nebo oddalování návštěvy lékaře pro nově vzniklé potíže ze strachu z nákazy. Tato skupina následků je nejširší a v plném rozsahu se pravděpodobně ukáže až po skončení pandemie,” uzavřel Robert Kadlec. O tom, čím vším si sami kazíme zrak, jsme psali zde.