Bolestivé pálení v nohou a rukou, únava, slabost a další příznaky, které pomohou odhalit nedostatek vitaminu B12
Proč je ta "dvanáctka" vlastně tak důležitá? Je to především látka, kterou si tělo nevytváří samo. B12 získáváme výhradně z potravin nebo doplňků. A proto chybí tak velkému počtu lidí. Hraje klíčovou roli v buněčném metabolismu nebo způsobech, kterými naše tělo přeměňuje energii. "Vitamin B12 je základní živinou pro fungování našeho těla,“ vysvětluje internistka Arielle. B12 také hraje klíčovou roli ve zdraví nervů a mozku a pomáhá zlepšovat kognitivní funkce. Možná nejdůležitější ale je, že je rozhodující pro tvorbu zdravých červených krvinek. Pokud tedy vaše tělo nedostává dostatek vitaminu B12, může se u vás rozvinout anémie, stav, kdy je počet červených krvinek příliš nízký nebo červené krvinky nejsou schopny správně fungovat.
Jak poznáte, že trpíte nedostatkem vitaminu B12
Příznaků je hned několik. Kromě již zmiňované anémie se nedostatek tohoto vitaminu projevuje jako únava, slabost a potíže s pamětí a pozorností.
Může se vám také při vstávání ze sedu točit hlava, nebo se mohou objevit nervové poruchy, jako je neuropatie, tedy bolestivé pálení v nohou a rukou nebo parestézie, tedy brnění v rukou nebo nohou.
Ne vždy ale za nedostatek vitaminu B12 v těle může strava chudá na tento vitamin. Lidé s některými onemocněními jsou zvláště náchylní k nedostatku B12. Patří mezi ně celiakie, Crohnova choroba, kolitida nebo autoimunitní stavy.
Jak doplňovat B12
Pokud nechcete upravovat svůj jídelníček tak, aby zahrnoval potraviny bohaté na B12, budete muset nedostatek řešit tabletami. Správné dávkování najdete v příbalovém letáku každého produktu s B12. Existují také injekce B12, které dokáží rychle napravit nedostatek B12 v těle.
Nejlepší je ale přijímat B12 z potravin. Mezi ty nejbohatší na tento vitamin patří zvířecí játra a ledviny, mořské plody a ryby jako škeble či sardinky, tuňák a losos, hovězí maso, mléčné výrobky či vejce.
Zdroj: Byrdie, Healthline.