Hubnutí při domácích pracích: Víme, při kterých činnostech to jde nejrychleji

Díky domácím pracím můžete hubnout
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
03. listopadu 2017 16:58 / Shutterstock
  0   0
Rádi byste spálili nějaké ty kalorie navíc, ale na plavání, běh nebo jízdu na kole se zrovna necítíte? Pokud nejste sportovní typ, nevadí. Váhu vám totiž pomůže dostat dolů i práce na zahradě nebo domácí úklid. Máme pro vás žebříček domácích činností, které spalují nejvíce kalorií.

"Hitparádu" činností, které vám pomohou spalovat kalorie, tvoří nejběžnější domácí práce. Abyste měli ucelenou představu o tom, kolik kalorií jste spálili, nechybí ani příměr k nějakému konkrétnímu jídlu.

Výpočet je proveden pro osobu vážící asi 65,7 kg, která provádí danou činnost po dobu jedné hodiny. Čísla je však třeba brát trošku s rezervou, každý člověk totiž pracuje jiným tempem a tedy i výdej kalorií může být různý. Pokud se zajímáte o chutná jídla s minimem kalorií, psali jsme o nich zde.

Nošení nákupních tašek

Je to možná k nevíře, ale nošení nákupních tašek je pořádný tělocvik. Pokud například budete chodit s nákupem hodinu do vrchu, spálíte úžasných 493 kalorií.

Odklízení sněhu

Při odklízení sněhu spálíte asi 395 - 408 kalorií za hodinu. Tato čísla však platí pouze v případě, že si do ruky vezmete poctivě hrablo nebo lopatu. Když si budete chtít odklízení sněhu ulehčit a budete pracovat se sněžnou frézou, výdej kalorií se rázem sníží o stovku.

Po hodinovém odhazování sněhu lopatou si můžete dopřát bez větších výčitek třeba masové lasagne, a to klidně i 300 gramů.

Pletí zahrady

I při pletí zahrádky se slušně hubne - za hodinu těžké dřiny na zahradě jde dolů asi 400 kalorií. Stejné množství kalorií lze spálit také při natírání a lakování nábytku.

Hodina zahradničení vám pomůže spálit kalorický ekvivalent hamburgeru a zmrzlinu s nízkým obsahem tuku.

Ruční sečení

Většina lidí zušlechťuje svůj trávník pomocí sekačky, pokud ale uděláte výjimku a pustíte se do ručního sečení, spálíte za hodinu přibližně 395 kalorií. Ale nebojte, hubnete i při práci se sekačkou - za hodinu spálíte asi 296 kalorií.

Jedna hodina ručního sečení vám pomůže spálit stejné množství kalorií, které svému tělu dodáte, dáte-li si v oblíbeném fast foodu dva kusy grilovaného kuřete, šťouchané brambory a zelené fazole.

Pečení

Dobrou zprávu máme i pro hospodyňky, které rády pečou. Při této činnosti totiž můžete za hodinu spálit 168 - 348 kalorií. Rozptyl je tak velký proto, že hodně záleží na tom, kolik energie vložíte do hnětení a válcování těsta.

Pokud se tedy chystáte péct, bez větších výčitek si můžete pochutnat na několika sušenkách. Mějte však na paměti, že čokoládová sušenka obsahuje 108 kalorií. Takže čím více jich sníte, tím více jich pak budete muset upéct.

Čištění okapů

Čištěním okapů lze spálit za hodinu kolem 329 kalorií. Jde ale spíše o mužskou činnost. Dámy se mohou pustit do něčeho příjemnějšího. Čištěním okapů totiž spálíte stejné množství kalorií jako společenským tancem, který možná bude něžnějšímu pohlaví bližší. Pokud jste sportovně založení, můžete také hodinu lozit po skalách.

Ať už se rozhodnete vyčistit okapy, tancovat na plese nebo lozit po skalách, hodina těchto činností odpovídá ekvivalentu asi jedné porce smaženého kuřete s rýží.

Hrabání listí a pytlování

Typická podzimní činnost, hrabání spadlého listí, vás po hodině obere o 263 - 283 kalorií. Nemusíte celých 60 minut jen hrabat, do této činnosti se započítává také případné pytlování listí.

Co se týče energie, odpovídá hodina hrabání asi jedné máslové sušence.

Drhnutí vany a obkladů

Drhnutí vany a obkladů pro vás možná bude příjemnější, když budete vědět, že za hodinu práce spálíte přibližně 260 kalorií. Koupelna představuje energeticky nejnáročnější vnitřní čištění.

Až se bude koupelna perfektně lesknout, můžete i trochu zhřešit. Během jedné hodiny drhnutí koupelny totiž spálíte o něco více kalorií, než obsahuje jeden hamburger ze známého fast foodu.

Intenzivní čištění

Hodina intenzivního vytírání, zametání nebo vysávání vám ubere 220 - 250 kalorií, což taky není k zahození.

Po hodinovém důkladném smýčení spálíte tolik kalorií, kolik je obsaženo ve dvou čokoládových sušenkách.

Mytí oken

Po hodinovém mytí oken zlikvidujete asi 197 kalorií. Stejné množství kalorií spálíte také mytím aut, tesařskou prací a elektrikářskou prací.

Podobnou energetickou hodnotu (197 kalorií) mají například dvě sušenky. Pokud si tedy chcete pochutnat na celém balíčku, možná byste si měli domluvit mytí oken i u sousedů.

Lehké čištění

Při utírání prachu, mytí nádobí, vynášení odpadků nebo krmení domácích zvířat spálíte přibližně 164 kalorií.

Hodinovým lehkým úklidem tedy spálíte stejné množství kalorií, jaké obsahuje třeba přibližně 100 g mandlí.

Žehlení

Žehlením také spalujete kalorie. Kromě toho, že je tato činnost dobrým tréninkem pro horní polovinu těla, spálíte po hodině žehlení 151 kalorií. To je dvakrát více, než spálíte při pohodlném sledování televize z gauče.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dokonalé ráje Středomoří. Vyberte si to nejkrásnější místo pro vaši dovolenou

Dům a zahrada

Využijte duben k založení trávníku, je na to ideálním měsícem

Bydlení

Čas na trampolínu. Pozor na nekvalitní konstrukce

Zavřít reklamu