Štěstí si musíte umět vytvořit. Není tak těžké se to naučit!

 Ostatní 
07. ledna 2018 14:00 / Marcela Plachá
  0
📷
5 fotografií v galerii
Příjemné chvíle si můžete připravit sami Shuttertock
Štěstí si musíte umět vytvořit. V Dánsku jej nazývají hygge a jedním slovem se vyjádřit nedá. Hygge by se mohlo přeložit jako prostě šťastný způsob života. A není těžké se ho naučit i u nás.

Je celkem logické, že hygge vzniklo v Dánsku, kde jsou sluneční paprsky skoupé a temných dnů je tam nepočítaně. V takových chvílích by jiný propadl depresi, ale Dánové si vytvořili obranu. Raději každou chvíli řeší, jestli měli dost hygge víkend, dost hygge Vánoce, prostě všechno musí být hygge. Hygge může být sloveso anebo přídavné jméno. Například můžete mít hyggelig dům. Nebo můžete použít výraz: „Užij si hyggelig prázdniny“.

Zařiďte si hygge život

Hygge jsou i maličkosti. Je to zapálení svíčky, zachumlání se do deky s horkým kakaem a dobrou knížkou. Hygge je hraní deskových her s dětmi, čtení pohádek a dovádění venku. Hygge je posezení s přáteli, které máte rádi. Je to čas, kdy přijdete unaveni z lyžování, zatopíte si s partou přátel v krbu, dáte si svařené víno a jen tak necháte plynout řeč. To všechno je hygge. Je to vlastně takové vědomé prožití příjemných chvil a uvědomění si vděčnosti.

Pro Dány je jedním z nejdůležitějších hygge věcí to správné osvětlení. Žádné bílé světlo, hlavně tlumené žluté barvy a všude spousta svíček. Svíčky mají i ve školách, aby tam bylo útulno.

Domácí večírky trochu jinak

Setkávání s přáteli je pro nás často stres. Když si je pozvete domů, tak si pěkně máknete při přípravě jídla. Je nutné se předvést a posunout laťku zase o stupínek výš. Takhle to v Dánsku neudělají. Domluví se, že každý přinese něco z domu na ochutnávku. Nebo si udělají jeden společný večer, kdy každý uvaří jeden jednoduchý chod ze surovin, které si přinesl. Nikdo se nepředvádí, každý prostě jen je.

V Kodani naleznete i Institut pro výzkum štěstí, a když budete pátrat dál, tak zjistíte, že hygge má i svůj vlastní manifest.

Nejdůležitější hygge zásady

  • Atmosféra - Nutná jsou tlumená světla, svíčky nebo nejlépe hořící krb
  • Přítomnost - Vypněte telefony a žijte touto přítomnou chvílí
  • Potěšení - Jsou to především sladkosti jako dorty, čokoláda, sušenky a nesmí chybět káva
  • Rovnost - „My“ je nadřazeno „já“. Pomáhejte si a vycházejte si vstříc.
  • Vděčnost - Zkuste se radovat z každé maličkosti
  • Soulad - Není potřeba se předvádět a soutěžit. Ukazovat nejdražší hodinky a luxusní auta. Na to se nehraje.
  • Pohodlí - Udělejte si přestávku, nespěchejte
  • Příměří - Neřešte politiku ani témata, kde se názorově příliš rozcházíte
  • Pospolitost - Povídejte si, vzpomínejte, co jste spolu zažili
  • Útočiště - Máte svůj domov a své přátele, to je váš přístav bezpečí

Kouzlo sušenek a noční oblohy

Plán je jasný. Zajděte si s někým na kávu a užijte si hygge odpoledne. Uspořádejte s přáteli společnou akci, kdy si mezi sebou vyměníte třeba domácí produkty, jeden může přinést marmeládu, jiný napeče chleba. A když budete mít chuť být úplně sami, tak si udělejte hygge večer se sušenkami a pozorujte noční oblohu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte