Skryté a všudypřítomné nebezpečí. Budete šokováni, kde všude najdete plasty

 Zdraví 
02. dubna 2018 09:32 / Monika Thomsonová
  3
📷
4 fotografie v galerii
Plasty jsou všude kolem nás a je téměř nemožné se jim vyhnout Shutterstock
Nebezpečné chemické látky jsou všudypřítomné. Čeští vědci zjistili, že bisfenol S, který se používá jako náhrada, je stejný prevít jako jeho jmenovec a navíc způsobuje u lidí agresivitu. Tyto látky unikají přímo při výrobě nebo se uvolňují z výrobků a končí v lidském těle.

Plasty se používají již více než půl století. Na počátku 21. století předložili vědci fakta, podle kterých bisfenol A, který plasty obsahují, způsobuje obezitu, zvyšuje riziko cukrovky, kardiovaskulárních chorob a rakoviny. Co určitě nejíst, abyste se vyhnuli rakovině. Více jsme psali zde.

Nebezpečné chemické látky jsou všudypřítomné. Čeští vědci zjistili, že bisfenol S, který se používá jako náhrada, je stejný prevít jako jeho jmenovec a navíc způsobuje u lidí agresivitu. Tyto látky unikají přímo při výrobě nebo se uvolňují z výrobků a končí v lidském těle.

Co je bisfenol A?

Bisfenol A (BPA) je toxická látka se schopností narušovat funkci hormonů. Je součástí řady běžných spotřebních výrobků, ze kterých se však může uvolňovat do prostředí.

Díky tomu byl zaznamenán jeho výskyt v ovzduší, ve vodě nebo v tělech zvířat, ale také v prachu z domácností, v potravinách, v lidské moči, v krvi a v mateřském mléce, a dokonce i v pupeční krvi a v tělech dosud nenarozených dětí vyvíjejících se v děloze matky. Sečteno a podtrženo: Bisfenol A je skryté a všudypřítomné nebezpečí. Odborníci upozorňují, že plastová láhev naplněná vodou může nadělat více škod než užitku. Na vině je bisfenol A.

Jaká jsou zdravotní rizika?

V posledních letech bylo publikováno množství vědeckých studií, které poukazují na roli, kterou mohou hrát i nízké dávky bisfenolu A při vzniku vážných onemocnění, jako je cukrovka, rakovina prsu u žen nebo rakovina varlat a prostaty u mužů.

Největší obavy odborníků vzbuzuje působení bisfenolu A na zdraví novorozenců a malých dětí. Jejich vyvíjející se organismus totiž nemá schopnost odstranit BPA z těla stejně rychle jako je tomu u dospělých.

Jak eliminovat vliv bisfenolu?

  • Vyhýbejte se jídlu a pití z plechovek, které jsou uvnitř potaženy plastem
  • Neohřívejte jídlo v plastových lahvičkách
  • Pro skladování potravin v lednici používejte polykarbonátové krabičky, sklo nebo porcelán
  • Nepoužívejte umělohmotné dózy na skladování potravin ve spížích
  • Dětem dávejte do školy pití ve skleněných a nikoli plastových lahvích
  • To samé platí i pro kojenecké lahvičky
  • Vyhněte se papírovým krabicím a kelímkům (třeba na kávu či fastfood). I když to na první pohled nevypadá, obsahují také bisfenol
  • Účtenky na termopapírech oddělte od potravin. Jsou plné bisfenolu
  • Evropská unie zakázala od roku 2011 používat bisfenol A při výrobě kojeneckých lahviček. Ty jsou dnes sice "BPA free", zato obsahují BPS, tedy bisfenol S, který si ve škodlivosti s bisfenolem A příliš nezadá.

Bisfenolu se takřka není možné vyhnout. Každodenním kontaktem si jeho hladinu v organismu neustále doplňujeme. Proto se alespoň snažme jeho přísun co nejvíce omezit.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu