Největší dietní lži, kterým většina lidí stále věří

 Zdraví 
05. dubna 2018 11:37 / Monika Thomsonová
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Přestaňte věřit babským povídačkám Shutterstock
K snídani jen müsli. Vynechat večeři. Zkusit jíst pouze ananas. Již jste to někdy slyšeli? A myslíte, že tohle všechno opravdu platí, abyste zhubli? Nemáme pro vás v tomto směru dobré zprávy.

Mezi radami na téma, jak zhubnout, se bohužel najde mnoho omylů a mýtů. O jaká tvrzení jde a co musíme vymazat z naší hlavy jednou provždy? Představujeme vám největší lži spojené s hubnutím. Pokud je vám více jak padesát, tak na rychlé hubnutí raději zapomeňte.

Ideální dietní snídaně je müsli

Müsli je poměrně zdravé, dietní ale zpravidla není. S výjimkou neochucených cereálií obsahuje většinou plno cukru. A navíc po sladkém müsli dostanete brzy hlad. Kalorií přitom má často víc než stejné množství čokolády. Cornflakes navíc obsahují nadměrné dávky soli. V tomto ohledu dokonce trumfnou i bramborové chipsy. 

Vynechat jedno jídlo denně

Opak je pravdou. Ideální je jíst sedmkrát denně, ale malé porce. Organismus má totiž paměť. A když některé jídlo pravidelně vynecháváte, tělo má tendenci ukládat si zásoby energie na horší časy. Samozřejmě ve formě tuku. Po každém jídle se pak navíc zhruba na dvě hodiny rozjede metabolismus o 20 až 30 % rychleji. Vůbec nejhorší je ale vynechávat snídani.

Naposledy jíst v 17 hodin

Pokud chodíte spát ve 20 h, pak ano. Ale jinak? Pokud tělo nedostává svůj příděl živin, začne si vytvářet zásoby na horší časy a připravovat se na delší hladovění. Jíst se tedy má i večer, zhruba tři hodiny před spaním. Jak nastartovat metabolismus jsme psali v jiném článku.

Tukožroutská polévka je ideální k hubnutí

Po týdenní konzumaci slibuje zeleninový vývar z celeru, zelí, cibule, rajčat a paprik úbytek o 4 až 5 kg tělesné hmotnosti. Není to ale proto, že by polévka „žrala tuky", ale protože obsahuje minimum kalorií a tělo si chybějící látky začne brát jinde. Kila sice letí  dolů, ale jde z velké části o ztrátu vody. Tukové buňky v těle zůstanou a při následném návratu k běžné stravě se „nafouknou" ještě víc.

Po light potravinách se nepřibývá

Light potraviny mají méně tuku, případně cukru. To je pravda. Ale obsahují různá zahušťovadla a škroby, které  energetický příjem zase zvyšují. Určitě neplatí, že místo jednoho klasického jogurtu můžete klidně sníst dva light. A navíc pokud je jídlo úplně bez tuku, chutná mdle. Výsledkem je to, že nízkotučné potraviny vyvolají chuť na něco opravdu „dobrého".

Ananas svatý grál všech diet

Sice se traduje, že ananas obsahuje enzym bromelin, který útočí přímo na tukové buňky a pomáhá přeměně tuků ve svalovou hmotu, jde ale jen o babské povídačky. Bromelin jako enzym štěpící bílkoviny nedokáže prostupovat skrz stěnu střeva a na podkožní tuk nemá žádný vliv. Za  snížení hmotnosti při ananasové dietě může hlavně výrazné snížení energetického příjmu. Tělo sice dostane vitaminy, ale při nedostatku bílkovin hrozí ztráta svalové hmoty.

Nejhorší je knedlo vepřo

Dvacet deka vlašského salátu se dvěma rohlíky má v sobě víc kalorií než knedlo-vepřo-zelo nebo svíčková s pěti knedlíky. A ještě dvakrát kaloričtější je kung-pao. Jedna porce odpovídá dvěma porcím ovocných knedlíků s tvarohem.

Vynechám tuk a zhubnu

Určité množství správného tuku (nenasycených mastných kyselin) je pro tělo důležité. Brání totiž cévním a srdečním chorobám. A navíc, jak již výše zmíněno, ve většině light produktech je tuk nahrazen cukrem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Soud rozhodl: Manželka De Nira nedostane polovinu jeho majetku. Rozvod by ho zruinoval

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu