Dieta v těhotenství? Ano, ale jedině tato

 Zdraví 
05. dubna 2018 08:04 / Kateřina Kofroňová
  0   0
📷
5 fotografií v galerii
I v těhotenství byste si měla hlídat příjem potravy Shutterstock
Nejste ani v polovině těhotenství a už máte nahoře mnohem více, než jste předpokládala? Nebo možná už jste za polovinou, ale přibrala jste zkrátka moc? Není pravda, že v těhotenství jsou diety zapovězené. Někdy jsou naopak vhodné. Jen musíte vědět, které držet a na které naopak zapomenout.

V těhotenství žena zkrátka přibere, na to se musí každá budoucí maminka připravit. Kolik kilogramů je žádoucí, to záleží na mnoha faktorech, ale jako ideální přírůstek se stanovuje zhruba 15 kilogramů s tím, že plus mínus pět kilo není nic hrozného. Problém může nastat ve chvíli, kdy už v polovině těhotenství ukazuje ručička na váze o dvacet kilogramů více.

Že prý jíte za dva

Ve stravě těhotné ženy panuje mnoho mýtů. Bezpochyby mezi největší z nich patří ten, že jíte za dva. Ano, část pravdy na tom je, ale rozhodně není nutné násobit příjem potravy dvěma. V prvním trimestru stačí, když zvýšíte příjem jídla o 355 kJ denně, ve druhém trimestru o 1 195 kJ denně a ve třetím o 1 990 kJ denně. Není proto nutné nijak zvlášť zvyšovat příjem potravy, stačí pouze mírně zvýšit kalorický příjem a hlavně se zaměřit na kvalitu jídla.

Těhotenské chutě

Váš nadměrný váhový přírůstek mohou mít na svědomí i těhotenské chutě. Mnohem častěji se však jedná o alibismus a svádění vysokého příjmu potravy právě na tyto chutě, které jsou ovlivněny hormonální změnou. Někdy vám však právě těhotenské chutě mohou napovědět, že ve vaší stravě není vše v nejlepším pořádku a že tělu něco chybí.

Tělo si pak o nedostatkové složky řekne samo a vy je pak můžete konzumovat v nepříliš zdravé variantě. Tak třeba pokud vám chybí sacharidy, můžete začít propadat beznadějným chutím na čokoládu nebo bonbony, a přitom by bylo mnohem lepší dát si k snídani celozrnný plátek chleba s lučinou a pažitkou.

Těhotenská cukrovka

Nejde jen o to, že čím více naberete, tím hůře to potom budete dávat dolů. To je ta nejmenší věc, která se navíc týká jen vašeho fyzického vzhledu. Mnohem horší jsou problémy, které z vysokého přírůstku na váze mohou vzejít, jako například těhotenská cukrovka, která představuje riziko pro matku i nenarozené dítě.

Děti matek s neléčenou těhotenskou cukrovkou se rodí s vyšší porodní váhou a hrozí nedozrání vnitřních orgánů plodu. Po porodu se u dětí mohou objevit dechové potíže, poruchy srdce a další komplikace.

Dieta není vždy nevhodná

Možná na vás bude vaše babička a všechny kamarádky koukat jako na blázna, ale v případě, že opravdu přibíráte příliš rychle, je dieta i v těhotenství vhodnou cestou. Zapomeňte však na rychlé redukční diety, na diety, ve kterých se vynechávají určité složky potravy, nebo naopak na jednostranně zaměřené diety. Jedinou složkou, kterou můžete bez obav vyřadit, nebo její příjem snížit na minimum, je cukr. Mlsat ale můžete i zdravě - sušené ovoce je ideální. O tom, že sušené datle mohou usnadnit porod, jsme psali zde.

Nesnažte se vynechávat některá jídla. Někdy totiž více jídla znamená menší hlad, ale zároveň menší příjem energie. Vynechte tedy cukr, zkuste snížit příjem tuků, nebo je přijímejte ve zdravé podobě (jako například ořechy, semínka, avokádo). Jezte menší porce, ale zato častěji – žaludek se tak stáhne a nebude potřebovat tolik potravy. Snažte se vybírat vždy tu zdravější variantu a místo bábovky si dát po obědě například oříšky s javorovým sirupem a krájeným ovocem. Dieta v těhotenství nesmí být omezující a nesmí být krutá, aby vás nedostatek jídla donutil se trápit, nebo naopak v noci vyjíst celou lednici.

Doporučený příjem potravy

Zdravé netěhotné ženy potřebují do těla dostat 2 000 kcal, tedy 8 400 kJ. V těhotenství by se měl příjem zvýšit zhruba na 10 500 kJ. Tyto hodnoty odpovídají určitým porcím základních druhů potravin, které by měla každá těhotná žena denně sníst:

  • 9 porcí obilovin – sacharidy, které jsou zdrojem energie + vitaminy, minerály a vláknina (například 1 krajíc celozrnného chleba, ½ hrnku uvařených těstovin nebo rýže)
  • 6 porcí ovoce a zeleniny – obsahují mnoho vitaminů, minerálů a vlákniny (1 středně velké ovoce, 1 hrnek syrové zeleniny, ½ hrnku vařené zeleniny)
  • 3 porce masa, vejce či luštěnin – zdroje kvalitních bílkovin, vitaminu B a železa (80 g libového masa, 1 vejce, ½ hrnku vařených luštěnin)
  • 3 porce mléčných výrobků – zdroj vápníku pro vývoj kostí a zubů dítěte (1 hrnek mléka, 1 jogurt, 50 g sýra)

V závorkách uvádíme příklady jedné porce.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu