Jak dosáhnout dlouhověkosti. Co je důležité odstranit, a co naopak přidat?

 Zdraví 
17. září 2018 08:32 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Strava bohatá na zeleninu je základem zdraví Pixabay
Nic není jisté a nic není zadarmo. A nemyslíme tím peníze. V dnešní uspěchané době lze dlouhověkost získat, ale musíte pro to něco udělat. Máte-li navíc pevnější základy zdraví po předcích, půjde to o to lépe. Máme pro vás cenné rady a informace.

Už kdysi si přáli vládcové různých říší získat nesmrtelnost. Někteří věděli, že to bude nesmrtelnost v jejich významu. Jiní toužili po tom, aby alespoň jejich tělo přečkalo fyzickou smrt, a i to se některým díky balzamování podařilo. Dnes obvykle chceme žít co nejdéle a těšit se pevnému zdraví. Víme totiž, že život, který nemůžeme smysluplně žít, je těžký a někdy i zdánlivě zbytečný.

Zdraví máme ve své moci

Zdá se to možná nadsazené a pro některé lidi to neplatí, ale mnoho nemocí, kterými trpíme a na které umíráme, si způsobujeme sami. Stále však existuje mnoho lidí, kteří se o své zdraví nestarají a pak přichází k lékaři a touží po zázračné pilulce, která všechno vyřeší. Nejlepší ovšem je, když se o zdraví staráme už ve chvíli, kdy nás nic netrápí. Když už jako mladí děláme vše proto, aby tělo zbytečně brzo nechátralo a snažíme se, aby naše psychika netrpěla.

Tělo i psychika spolu souvisí

Důležitým poznatkem a klíček k dlouhověkosti je vědomí, že psychické a fyzické zdraví spolu naprosto úzce souvisí. Víme přece, že když nás něco bolí, nemáme obyčejně dobrou náladu. A platí to i obráceně. Když nás něco trápí, můžeme si tím způsobit i nějakou nemoc. Dnešní medicína potvrzuje, že mnohé nemoci mají tzv. psychosomatický původ. Jejich zdrojem je právě propletenost těla a psýché. Mnohé civilizační nemoci mají svůj zdroj právě ve stresu, shonu a nepohodě. Vezměte si například rakovinu, infarkt a mrtvici. Oč častěji se přihodí právě těm, kdo s obrovským vypětím něco tlačí před sebou jako obrovský balvan. Je to patrně i krajní způsob, jakým chce tělo říct, že na množství úkolů nestačí.

Odstraňte stres

Asi nejzákladnější věc, kterou můžete udělat, je odstranit stres. Znamená to někdy i zásadní rozhodnutí jako je změnit zaměstnání, přejít na méně placené místo, dělat ve větší míře to, co vás baví. Možná to nebude hned na začátku to nejjednodušší, ale po čase zjistíte, že se všechno uklidnilo a vy můžete začít prožívat více štěstí a pohody.

Někdy ani nemusíte měnit zaměstnání, ale můžete se začít zabývat lepším využitím svého času. Každý z nás má ve svém denním programu činnosti, které jsou zcela zbytečné a neslouží ani k práci, ani k pořádné relaxaci. Změňte své priority, vyhledejte třeba i odborníky, kteří vám pomohou a dejte do pořádku svůj časový management. Běžně se stává, že lidé uvolní i několik hodin denně tím, že přeorganizují činnosti.

Strava

Strava je pochopitelně významnou složkou nového životního stylu. Někdy máte pochybnosti, jaký styl zvolit. Vždyť je jich tolik na výběr. Jenže pravda bývá často jednodušší než naše spekulace. Ještě nikomu neuškodilo, když jedl v přiměřené míře potraviny, které byly běžné i v minulosti. Potraviny s co nejmenší mírou průmyslového zpracování. Potraviny prosté rafinovaného cukru, stravu spíš chudší na kalorie. Je třeba se držet jednoduché poučky „jíst do polysyta a pít do polopita“. Je naprosto nutné vyloučit zcela kouření a omezit alkohol na co nejmenší míru. Je třeba stavět stravu především na pestrém výběru zeleniny. K tomuto základu si může každý najít to, co vyhovuje jeho potřebám. Jistě zůstávají v platnosti i některá další doporučení o zdraví prospěšných potravinách, ale bez tohoto základu je každá snaha zbytečná.

Pohyb

Začleňte pravidelný pohyb do svého dne. Rozhodněte se pro pohyb, který vám vyhovuje, ale konejte ho pravidelně. Cvičte, zpevňujte svaly, dokud jste mladší, začněte i s aktivnější zátěží. Tím vším si vybudujete předpoklady čelit stárnutí, tloustnutí a rozvoji nejrůznějších nemocí. I lidé, které už určitá nemoc dostihla, mohou významně zlepšit prognózu své choroby, jestliže budou dodržovat potřebný pohybový režim. Díky pohybu si velmi pomohou třeba diabetici, ale také kardiaci a další nemocní. V některých případech už nemůže jít o jakýkoli pohyb a v jakémkoli množství, ale určitě je pohyb v každém věku prospěšný.

Zůstávejte aktivní

Soustřeďte se v životě na aktivity, které vám mohou zůstat i v období stáří. Namáhejte svůj mozek, vzdělávejte se, studujte, čtěte. Buďte mezi lidmi, myslete více na problémy druhých než na problémy vlastní. Žijte sice pro sebe, ale také pro druhé, pro rodinu a známé. Budete tak získávat zpětnou vazbu, která vám bude přinášet dobré pocity a pomáhat vám v upevňování dobrého zdraví. Zcela samostatnou kapitolou je užívání různých léků. Berte po poradě s lékařem jen ty léky, které jsou opravdu nezbytné. Mohou totiž i poškodit naše zdraví. Na co si dát velký pozor jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Tech

SHIELD: Vesmírná technologie pro hladké přistání kdekoliv ve vesmíru