Fialové šampony dokáží vlasy opticky zesvětlit. Mohou ale vaši hřívu také zničit

 Krása 
12. prosince 2018 10:10 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Od zesvětlovacích šamponů nečekejte zázraky Shutterstock
Fialové šampony, kterým se říká také silver či stříbrné šampony, považuje mnoho blondýnek za malý zázrak. Díky nim totiž dokáží udržet krásnou barvu svých vlasů podstatně déle, protože tento jedovatě vypadající fialový přípravek umí potlačit nežádoucí teplé odstíny žluté barvy. Jenže každá mince má dvě strany a u fialových šamponů to platí také.

Mnoho žen touží po zesvětlení svých vlasů a upíná své touhy k takzvaným zesvětlujícím šamponům. Jenže zesvětlující šampon podle odborníků neexistuje.

O barvě rozhoduje melanin

Barvu vlasu ovlivňuje barevný pigment melanin. A právě tvar a vnitřní skladba melaninových zrn rozhodují o tom, jestli budou mít vaše vlasy tmavou, nebo světlou barvu. Jejich počet pak určuje intenzitu daného zbarvení. K zesvětlení vlasů proto rozhodně nestačí vlasy jen umýt šamponem. Vlasy musejí být zesvětleny chemicky pomocí peroxidu vodíku. Proto lze s jistotou říci, že šampon na zesvětlení vlasů neexistuje a pokud ho prodejci za zesvětlující označují, zákazníka klamou.

Jak zesvětlit vlasy

Vysněného světlejšího odstínu dosáhnete s tzv. demi-permanentní barvou, neboli přelivem. Často je označována jako barvicí šampon, ale obsahuje i peroxid vodíku, který vlasy zesvětlí a vykouzlí přirozeně vypadající odstín vlasů. Zesvětlení je trvalé jako u permanentních barev a doplňkový barevný odstín se pak přirozeně vymývá.

Podle obsahu peroxidu vodíku lze barvící vlasovou kosmetiku rozdělit na:

Stupeň trvanlivosti 1: Tónovač

Bez peroxidu vodíku, bez požadovaného zesvětlení, pro tónování a oživení stávající barvy vlasů s výdrží cca 4 až 15 umytí (vždy v popisu tónovače).

Stupeň trvanlivosti 2: Barvicí šampon, přeliv, demi-permanentní barva

S peroxidem vodíku, ideální pro šetrné zesvětlení vlasů, vydrží déle než tónovač, cca 10 až 25 umytí (vždy v popisu přelivu).

Stupeň trvanlivosti 3: Permanentní barva

S peroxidem vodíku od 6 % obsahu a více, pro zesvětlení tmavých vlasů, u většiny barev, nevymývá se, pouze odrůstá.

Pozor! S barvami s obsahem peroxidu vodíku více než 6 % si není radno zahrávat. Při nesprávném použití při zesvětlování vám mohou v lepším případe poškodit vlasy. V tom horším o ně můžete přijít.

Silver šampony

Na trhu existují silver šampony, kondicionéry a masky na vlasy určené speciálně pro přírodní nebo odbarvené blond vlasy. Blond barvu oživí, zvýrazní, potlačí žluté tóny a udrží studený odstín. Tento výsledek je ale vždy jen optický. Výrobky totiž obsahují různé zlatavé částečky nebo mají modrou barvu, tedy chladné pigmenty vyrovnávající nežádoucí žluté tóny a dodávající vlasům lesk. Ke skutečnému zesvětlení ale ve skutečnosti nikdy nedojde.

Pokud ale máte blond vlasy a chcete docílit studeného efektu nebo odstranit žluté zabarvení bez použití peroxidu vodíku, jsou tyto výrobky řešením.

Na fialové šampony si dejte pozor

Mějte vždy na paměti, že fialový a klasický šampon není totéž. Silver šampon nedodává vlasům hydrataci ani výživu, a proto není vhodný pro časté mytí. Při příliš častém používání silver šamponu se může stát, že modré barvivo nejen vytvoří studený odstín, ale také zabarví vlasy do modra. Ale to není jediná patálie, kterou dokáže modrý šampon napáchat. Při jeho častém užívání si můžete vlasy i zničit. Budou přesušené a začnou se více lámat. Proto silver šampon používejte maximálně dvakrát týdně (podle efektu, kterého chcete docílit). Na lámavé vlasy skvěle fungují domácí kondicionéry, o kterých jsme psali zde.

Pokud už se stalo, že vám chytly vlasy fialový odstín, nemusíte panikařit. Fialové pigmenty se postupně vymývají, takže stačí párkrát vlasy umýt běžným šamponem a je po pohromě.

A pozor! Pokud plánujete barvení vlasů, alespoň týden před návštěvou kadeřníka tento šampon nepoužívejte, mohlo by to ovlivnit výsledek barvení.

Jak stříbrný šampon funguje

Stříbrný šampon pracuje na jednoduchém principu teorie barev. Existuje takzvané barevné kolo a barvy, které leží přímo proti sobě, se navzájem neutralizují. Takže pokud vás trápí žluté tóny, fialová je tou barvou, která je odstraní. A proto jsou šampony s fialovými pigmenty vhodné pouze pro zesvětlené vlasy na blond, melír, ombre nebo baleáž atd. Na jiné odstíny vlasů nemá fialový šampon žádný účinek!

Každá výška tónu (světlost/tmavost přírodní barvy vlasů) má své charakteristické pigmenty. Proto se proti ostatním nežádoucím podtónům používají jiné barevné pigmenty. Například proti mosazným tónům působí modré pigmenty a červené tóny zase úspěšně zneškodní zelené pigmenty.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Producentka Bonda prozradila, jak je to s náhradou za Daniela Craiga

Styl

Markéta (49): Navázala jsem intimní vztah se synem kolegyně a teď se bojím, že to praskne. Mohlo by mě to...

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu