I v době menopauzy může vaše pleť vypadat skvěle

 Krása 
12. července 2019 13:56 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
V době menopauzy vyžaduje pleť zvláštní péči Depositphotos
Menopauza neovlivňuje jen ženské tělo, kdy vaječníky přestávají produkovat hormony estrogen a progesteron, ale má vliv i na pleť. Ta ztrácí pevnost, svrchní vrstva se ztenčuje a objevuje se více vrásek. Pokožka je sušší, citlivá a občas se vám na ní může vytvořit i takzvané menopauzální akné. Proces stárnutí pleti však můžete zpomalit. Jen je třeba vědět, jak na to.

S přibývajícími roky stárne i vaše pokožka. Pokud ale tomuto procesu přizpůsobíte své každodenní kosmetické návyky, bude vaše pleť i v období menopauzy vypadat svěže a zářivě.

V prvé řadě je třeba pochopit, co se s pletí během menopauzy děje. S přibývajícím věkem se vrchní vrstva pokožky (epidermis) tenčí a zpomaluje se obnova kožních buněk. Navíc kůže ztrácí lipidy a přirozený maz, čímž se oslabuje kožní bariéra, která má pokožku chránit vůči nepříznivým vnějším vlivům. Vaše pleť proto obtížněji regeneruje, vysušuje se a nepříjemně pne. Navíc působí mdle a křehce. O barevných nerovnostech ani nemluvě. Vzhledem k tomu, že se stárnutím snižuje tvorba kolagenu a schopnost buněk absorbovat kyslík, je dobré o ni pořádně pečovat. Jak?

Klíčové je o plěť pečovat pravidelně a používat kvalitní kosmetické přípravky. A i když každé ženě vyhovují jiné přípravky, několik zásad platí pro zralou pleť bez rozdílu.

Odličování je základ

V mládí vám možná pleť odpustila, když jste ji před spaním řádně neodlíčila, se zralou pletí se ale tohoto hazardu rozhodně nedopouštějte. S přibývajícím věkem je obnovování kožních buněk čím dál náročnější. Proto se snažte pleti ulehčit co nejvíce a póry poctivě zbavujte toxinů.

Pleť čistěte, i když make-up nepoužíváte. Musíte ji totiž zbavit kožního mazu (séba), prachu, odumřelých buněk a dalších nečistot, které se na kůži během dne nachytají. Používejte přípravky na bázi olejů, ale úplně nejlépe odličovací oleje, které pleť důkladně, ale šetrně, zbaví make-upu. Rozhodně se vyhýbejte produktům s alkoholem. Pokožku vysušují. Dobrý a šetrný odličovač je zkrátka základ čisté a zdravé pleti.

Nezapomeňte na dočištění

Po odlíčení je pleť ještě třeba dočistit. Pro odstranění mastnoty z odličovacích olejů použijte tonikum, které pokožku hydratuje a nevysušuje ji jako třeba čisticí gely. Použít můžete také micelární vodu nebo čisticí balzám. Tuto metodu dvojího čištění používejte i v případě, že se nelíčíte. V poslední fázi odličování je vhodné ještě pleť opláchnout čistou vodou. A to i v případě, že výrobce uvádí, že to není potřeba.

Peeling je vhodný i pro zralou pleť

Pokud chcete mladistvou a jasnou pleť, musíte svou kůži pravidelně zbavovat odumřelých kožních buněk. V tom vám pomůže peeling. Vyberte si ovšem šetrný přípravek bez příliš hrubých částic, které odumřelé buňky mechanicky odstraňují. Zralá pleť je citlivější, tenčí a náchylnější k poškození. Peeling proto aplikujte jemnými krouživými pohyby, aby se kůže nepotrhala a nezanítila.

Zázrak jménem kolagen

Stárnoucí pleti pomůže také čistý kolagen. Kromě toho, že je nedílnou součástí organismu, podporuje soudržnost tkání, lépe zpevňuje ochablejší pokožku. Používá se i pro začervenalou a namáhanou pleť. Nanášejte ho aspoň jednou denně, po očištění a odlíčení. Stačí jen jedna kapička na celý obličej. Pleť si kolagen „natáhne“ podle potřeby a ta je po jeho použití vyhlazenější.

Krém je alfou omegou

Denní a noční krém by měla používat v tomto věku už každá žena. Výhodou je jakýkoli protivráskový intenzivní regenerační denní krém, který chrání i před UV zářením. Pomůže i proti rozšiřování žilek. Působí do hloubky a zpravidla na kůži nezanechává mastný film.

Okolí očí vyžaduje zvláštní péči

Pro citlivější a rychleji stárnoucí kůži kolem očí zvolte oční sérum s kyselinou hyaluronovou, které hydratuje, rozjasňuje a zpevňuje oční okolí. Oční krém vám po 40. roce života pomůže eliminovat vrásky i popraskané žilky, různé otoky, kruhy pod očima či padající víčka. Vzhledem k tomu, že oční okolí stárne na obličeji nejrychleji, používejte oční krém ráno i večer. Krém nanášejte lehkým klepáním, díky kterému se dá do pohybu i lymfa a pomůže odvést z organismu škodliviny. Oční krém pak můžete použít stejným způsobem i do kontur rtů, kde bude také pomáhat při vyhlazení vrásek.

Co s akné po čtyřicítce

Asi rok nebo dva před menopauzou přichází období, kdy se vaše pleť vrací do „puberty“ a na pleti se objeví nepříjemné pupínky. U teenagerů se akné projevuje v oblasti T-zóny (na nose a čele). Ale akné, které se objeví v přechodu, vás bude trápit spíše na čelistech, bradě a vrchní části krku. Je o poznání horší než to pubertální, protože bývá hlubší, takže se s ním obtížněji bojuje.

Nejlepší zbraní je nepodcenit prevenci. Pleť poctivě čistěte a používejte pleťové masky s antioxidačními účinky. Ale nebojte, problémy s akné vymizí, jakmile se hladina hormonů ve vašem těle ustálí. O tom, že menopauza nemusí vždy znamenat tloustnutí, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...