Dávat miminku dudlík nebo ne?

 Děti 
03. listopadu 2019 17:39 / Ema Maxová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Slýcháme různé názory na použití dudlíků Depositphotos
Na použití dudlíků jsou různé názory. A protože do hry vstupuje i individualita dítěte, nedá se vždy přesně určit, zda mají pravdu zastánci dudlíků nebo jejich odpůrci. Skutečnost ale bývá často jednodušší, než by se mnohým zdálo.

Dudlík zůstává jedním z nejčastějších dárků pro novorozence a je součástí většiny miminkovských výbaviček. Jak je to s dudlíkem pár hodin či dní po porodu a může ovlivnit laktaci? Kdy je vhodné dudlík použít a kdy už je jeho použití nebezpečné? Pořídit svému dítěti dudlíček, nebo se mu obloukem vyhnout? To jsou otázky, které si pokládá mnoho rodičů. Odpověď není jednoduchá

Kdy určitě nepoužívat

Odborníci mají za to, že dudlíky by se neměly používat u novorozenců, protože jejich použití ohrožuje vytvoření správného sacího reflexu, a tím se ovlivňuje i tvorba mléka. Dítě je zmatené, protože neví, zda má v puse šidítko nebo prs a může se tak stát, že zbytečně zapůsobí na omezení laktace. Mléka bude méně a méně a brzy se objeví potřeba dokrmovat umělou stravou.

Také se všeobecně soudí, že by neměly dudlíky používat děti nad jeden rok věku. Důvodem je, že už by měly být schopné si vytvořit názor, že dudlík nepotřebují, ale hlavně by mohlo při dlouhodobějším používání dojít k deformacím čelisti. Drobné zakřiveniny a špatné posazení jazyka potom vedou ke zhoršené výslovnosti mnohých hlásek a k dalším potížím.

Kdy použít

Dudlík bychom měli použít ve chvíli, kdy jsme vyčerpali ostatní možnosti, jak dítě uklidnit. Dítě pláče z různých příčin. Jde o hlad, žízeň, mokrou plenku, zimu či naopak horko. Dítě mohlo být poštípáno hmyzem nebo může mít bolení bříška. Je vždy potřeba najít příčinu pláče a nesnažit se si zjednodušit situaci použitím dudlíku. Když ale projdeme všechny možnosti a nenajdeme rozumný důvod, proč dítě pláče, můžeme dudlík použít. Zvlášť když jde o situaci před usnutím. Je ale také možné zvážit variantu nechat dítě přisát k prsu. To je samozřejmě ještě lepší varianta.

Pozor na lahvičky

Docela jinou kategorii tvoří lahvičky na pití. Není rozhodně možné nechávat dítě přisáté k lahvičce s tekutinou bez dozoru do doby, než je zcela schopné s lahví samostatně manipulovat. Ani potom ovšem není vhodné dovolit dítěti, aby pilo z lahve různé šťávy, neboť tak nejčastěji dochází k tvorbě zubního kazu už u malých dětí na mléčných zubech. Variantou je použití obyčejné vody.

Jiná rizika

Vedle toho, co už bylo uvedeno, jsou dudlíky rizikové z důvodu větší pravděpodobnosti nemocí horních cest dýchacích a větší kazivosti zubů. K tomu dochází kvůli už zmiňovanému špatnému posazení jazyka. Dítě dýchá více s otevřenou pusou, a tak se do ústní dutiny a dýchacích cest dostává podstatně větší množství bacilů. Další mohou připutovat prostřednictvím dudlíku zvednutého ze země nebo olíznutého rodičem. 

Hlavně maminky, nezapomínejte, že nejdůležitejší je spokojené miminko. A to i s dudlíkem. Dále čtěte: Nechce vaše ratolest jíst první příkrmy? Zkuste metodu BLW.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Řachanda je už v šestém měsíci. Herečka se přestane objevovat v seriálu ZOO

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Tech

TitanAir: NASA představila vesmírné letadlo, které dokáže přistát na Titanu