Kouříte rádi vodní dýmku? Pak vás děsivé výsledky nové studie nepotěší

Vodní dýmky mají v oblibě hlavně mladí lidé
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
31. října 2019 10:28 / Depositphotos
  0   0
Mezi veřejností stále koluje o kouření řada mýtů. Například kouření vodní dýmky mnoho lidí považuje za zdravotně neškodné, opak je přitom pravdou. Odborníci se shodují, že kouření vodní dýmky má na zdraví člověka ještě horší dopad než klasické cigarety.

Užívání tabáku i jiných bylinných směsí prostřednictvím vodní dýmky tedy rozhodně není ani zdravé, ani významně méně škodlivé než kouření cigaret. Ochlazený kouř plný škodlivých látek se lépe inhaluje a méně dráždí. Třeba hodnoty oxidu uhelnatého v těle jsou po vykouření vodní dýmky mnohanásobně vyšší než po vykouření cigarety, což může vést až k přiotrávení uživatelů provázenému například bolestí hlavy, závratí a podobnými příznaky.

Zásadní rozdíl mezi kouřením vodní dýmky a cigaret je v objemu inhalovaného kouře a tím pádem v množství vstřebaných škodlivin.

Děsivé výsledky studie

Ve Francii provedená studie s vodní dýmkou ukázala, že:

  • Jedna seance vyprodukuje asi 70 litrů kouře.
  • Kuřáci vodních dýmek mohou za jednu seanci inhalovat objem kouře přesahující objem inhalace 100 cigaret.
  • Při použití malého rychle zápalného uhlíku bylo změřeno 32x větší množství dehtu a 17x vyšší obsah oxidu uhelnatého, než je evropský limit pro tyto látky v cigaretě.
  • Při užití velkého kusu rychle zápalného uhlíku byl 27x překročen evropský limit pro dehet a 15x pro oxid uhelnatý.
  • Při užití přírodního uhlíku byl změřen 102x překročený evropský limit pro dehet a 52x vyšší obsah oxidu uhelnatého oproti limitům v cigaretě.
  • Obsah nikotinu byl změřen u rychle zápalného uhlíku srovnatelný s dávkou z jedné cigarety, při užití přírodního uhlíku množství nikotinu odpovídalo asi šesti cigaretám.

Dehet a oxid uhelnatý

Dehet je směs chemických látek olejnaté konzistence vznikající při tepelném rozkladu organických látek. Obsahuje mnoho toxických látek, z nichž celá řada způsobuje rakovinu.

Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, který vzniká mimo jiné při nedokonalém spalování látek rostlinného původu. Vytěsňuje kyslík z vazby na červené krvinky a je hlavní příčinou nemožnosti přenosu kyslíku ke všem tkáním těla, a to včetně životně důležitých orgánů. Velké množství oxidu uhelnatého a dehtu vdechují nejen aktivní kuřáci vodní dýmky, ale i všichni v místnosti, kde se kouří. Pravidelné kouření vodní dýmky může vést až k závislosti na nikotinu.

Voda coby filtr škodlivých látek

Mnoho uživatelů vodních dýmek se mylně domnívá, že voda odfiltruje nejen nikotin, ale zejména další škodlivé látky. Z dostupných studií Americké univerzity v Bejrútu však vyplývá, že voda pouze odfiltruje část nikotinu. Obsah oxidu uhelnatého a dehtu ve výsledném kouři přítomnost vody nijak neovlivňuje.

Kouř z vodní dýmky tak podle odborníků obsahuje daleko více škodlivin, než se obecně předpokládá. Tyto škodliviny pak mohou přispívat ke vzniku a průběhu různých onemocnění, zejména plicních a srdečně cévních, ale také mohou způsobit mnohé komplikace během těhotenství. O rizicích spojených s elektronickými cigaretami jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Opravdový poklad mezi ostrovy. Na návštěvu bez povolení ale zapomeňte

Dům a zahrada

Vezměte si z dýní maximum. Zpracujte i semínka, jsou plná vitaminů a minerálů

Bydlení

Jak správně používat a skladovat med, aby v něm zůstaly účinné látky. Mnoho lidí chybuje

Zavřít reklamu