Retro mlsání: Vzpomínáte si na sladkosti z vašeho dětství?

 Retro 
03. listopadu 2019 17:53 / Terezie Zamlynová
  1
📷
12 fotografií v galerii
Všechny děti za každé doby rády mlsají Archiv
Všechny děti za každé doby rády mlsají. I když se mění časem to, čím chuťové buňky uspokojují, společné má mlsání jedno - vždy jde o touhu po něčem sladkém. A tu naplňovaly i děti před pár desítkami let. Na výběr toho měly poměrně dost.

Jíst bonbony a sladkosti po kilech brání svým současným potomkům rodiče stejně, jako bránili rodiče ve své době jim. Přesto čas od času povolí a nějakou sladkost dítěti dopřejí.

Za socialismu byl výběr pro děti v této oblasti poměrně široký. Prodávaly se i některé kousky jednotlivě, a tak - byla-li třeba v okolí školy cukrárna - mohlo si téměř každé dítě už za pár halířů něco sladkého na zub dopřát.

Kremrole, rakvička, punčák a další dortíky 

Laskonka, kremrole, punčák, rakvička se šlehačkou nebo větrník? to byly oblíbené socialistické dezerty. Vpomínáte si ještě na chuť z dětství? Tyto oblíbené retro dezerty, se daly koupit v cukrárně, ale také je často pekly naše maminky a babičky. 

Už za pár haléřů se mls dal pořídit

Stačí připomenout, že balíček bonbonů Lipo stával 0,20 haléřů, lízátko 0,25 haléřů. Za dvacetník se dal pořídit i malý turecký med (v 70. letech), větší stával 0,40 haléřů. Popuární byly ale i šumáky - ty se prodávaly v sáčcích, jednu dobu i v kostkách. I ty stály od 20 do 40 haléřů (v případě těch pevných).

Bohatší děti (s větším kapesným) si mohly koupit velkou roksovou tyčinku, která se většinou nedala najednou sníst - takže se rozlámala na několik dílů a podělily se o ni s kamarády a spolužáky. Stávala jednu korunu československou. To bylo stejně jako rulička cucavých bonbonů. Bývala ve třech variantách: pomerančová, citronová a v podobě hašlerek. Sedmdesát haléřů pak stávala rulička bonbonů Besip (stejné se prodávají dosud). Za "kačku" se dala koupit i kokosová či sojová tyčinka. Psali jsme také: Byli jste dětmi v 70. a 80. letech? Dost možná vám připomeneme, jaké poklady jste měli doma v šuplíku.

Balíček bonbonů už za dvě kačky

V čase, kdy dítko slavilo svátek nebo narozeniny, koupila mu maminka (nebo někdo z rodiny) většinou pro spolužáky pár balíčků bonbonů. Ty se pak rozdaly a všichni byli spokojení. Koneckonců  i pro tehdejší učitele to byl celkem účinný motivační nástroj - desetidekagramový balíček bonbonů totiž stával od dvou do čtyř Kčs.

Pomineme-li sezonu zmrzlin a nanuků, pro děti doby 70. a 80. let byly velmi žádaným zbožím pochopitelně žvýkačky. Nabídce kralovalo Pedro a kulaté barevné žvýkačky. Ty se jednu dobu prodávaly po deseti kusech v různých umělohmotých obalech, které dále mohly sloužit ke hraní - například ve tvaru pendreku nebo kladívka. Tam, kde byly hodné prodavačky, daly se někdy přesvědčit, aby dítku, které nemělo na to si koupit celé balení žvýkaček (10 Kčs), obal-hračku daly, i když si koupilo třeba jen jednu kuličku. 

Cigaretové žvýkačky

Na trhu však už byly v té době i peprmintové a někdy i ovocné plátkové žvýkačky, sem tam i jiné druhy. V 80. letech přibyly hlavně žvýkačky Bajo, které měly pod obalem obrázky, podobně jako nedostatkové žvýkačky ze Západu (s Donaldem a Mickey Mausem). Zvláštností, ovšem spíše pro dospělé, pak byla žvýkačka Sevak. Čtěte také: Legendární sovětská čokoláda: Příběh holčičky v hedvábném šátku, která okouzlila i Československo.

Jednalo se totiž o žvýkačku s biologickou složkou - lyzátem. Výroba byla prováděna ve spolupráci s Ústavem sér a očkovacích látek v Praze. Závod Velim vyráběl žvýkačkovou hmotu, lyzátovou složku vyrobili a osobně dávkovali pracovníci ÚSOL. Zkoušky začaly v roce 1967 a po roce a půl došlo k její výrobě kompletně v závodě VELIM. ÚSOL prováděl pouze distribuci. Od ledna 1981 závod Velim převzal veškerou agendu žvýkačky Sevak. Těchto žvýkaček se vyrábělo ročně 40 až 60 tun. Pravdou však je, že šlo o žvýkačku, která děti příliš ke koupi nelákala. Čtěte také: V tomhle se vozily Husákovy děti. Který kočárek byl tehdy nejoblíbenější?

Podstatně víc byly pro tehdější dítka žvýkačky, které se občas objevily na trhu v krabičkách velmi podobným těm cigaretovým. A i žvýkačky v nich měly tvar a balení jako cigarety. Lákalo to kluky i holky, aby pořádně pozlobili rodiče či prarodiče tím, že se kolem nich prošli s "cigaretou" v puse. 

Vlnky, Sportky, Svěženky či oplatky Dukla

Stejně jako dnešní děti měla i generace jejich rodičů v oblibě sušenky, oplatky a čokolády. V obchodech jich bylo dostatečné množství, cenově se všechny produkty pohybovaly většinou velice podobně, a tak dítě školou povinné vědělo, co přesně si může koupit, když má v peněžence pětikorunu, jak se může rozšoupnout s desetikačkou, ale i s několika haléři. Bylo jasné, že stejně toho nakoupí v Praze jako u babičky na vesnici.

A co vy? Co bylo vaším favoritem v mlsání? Našli jste to v naší fotogalerii? Psali jsme také: Sázka na kluka v sombreru výrobci vyšla. Znáte příběh legendární československé žvýkačky?

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty