Jak to je se zdravotní škodlivostí soli

Sůl možná neškodí zdaleka tolik, jak se soudilo
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
16. ledna 2020 07:41 / Pixabay
  0   0
Určitě jste také slyšeli, že příliš mnoho soli ničí ledviny a způsobuje vysoký krevní tlak. Existují však i názory protichůdné. Kde je pravda? Máme zajímavé odpovědi.

Protože většina lidí nepatří mezi odborníky na výživu, máme tendence se řídit doporučeními, která dostaneme. Bohužel se ukazuje, že i odborníci jsou jen v zajetí určitých studií. Jestliže se tedy i odborníci nedokáží shodnout, je i naše orientace velmi nejistá a složitá.

Proti soli

Podle standardních doporučení by dospělý zdravý člověk měl jíst maximálně 5 - 6 gramů soli. Běžně jich konzumujeme asi 16. Jsme tedy všichni předurčeni k brzké záhubě? A jak s tím souvisí skutečnost, že před třemi sty lety konzumovali ve Skandinávii asi desetkrát víc soli než dnes? Pokud je známo, tak dnes rozšířenými civilizačními chorobami netrpěli.

Klasická představa je taková, že více sodíku v těle způsobí zadržení více vody. Více krve pak znamená zvýšení tlaku. Tak tomu sice je, ale rozdíly v krevním tlaku nejsou podle některých výzkumů zdaleka tak dramatické, aby to obhájilo potřebu ubírat v solení. Také se soudí, že sůl má za vinu poškození ledvin.

Pro sůl

Studie, které podporují příjem soli oproti tomu tvrdí, že sůl potřebujeme daleko víc, než se všeobecně soudí. Podle některých výzkumníků jsou na vině řady onemocnění nízké hladiny sodíku. Dokonce i úmrtí na kardiovaskulární choroby se projeví ve větším množství případů než u jedinců, kteří sůl konzumují. Podle těchto vědců není na vině sůl, ale jiná složka potravy, totiž cukr.

Za všechno může cukr

Je opravdu zajímavé, že právě konzumace cukru může být zdrojem řady obtíží. Vzhledem k tomu, že konzumujeme asi třicetinásobek potřebné dávky cukru, je jasné, že se taková dávka může negativně projevit. Všeobecně se také ví, že obezita má na krevní tlak mnohem větší vliv než sůl. Jestliže tedy obézní 120 kg vážící člověk zhubne 20 kg, má velkou pravděpodobnost, že se mu sníží krevní tlak ze zvýšených čísel na normální hodnotu. Aniž by snížil příjem soli. Tohoto výsledku dosáhne jen snížením příjmu cukru. Také řada dalších onemocnění má svůj původ v cukru. Různé záněty v těle, inzulinová rezistence, nemocné ledviny a další potíže – to všechno může mít kořen v cukru a nikoli v soli. Více o tichém zabijáku cukru si přečtěte v článku zde.

K čemu sůl používat

Sůl je určitě skvělý přírodní konzervant. Také je potřebná pro správné fungování různých procesů v těle. Sůl na rozdíl od cukru brání inzulinové rezistenci. Východní medicína využívá sůl i v boji proti nádorovému bujení. Jistě není dobře, že většinu soli přijímáme v průmyslově upravovaných potravinách, které obsahují mnohé škodlivé látky, které bychom konzumovat vůbec neměli. Ale samotné dochucení jídla solí by nemělo vést nikoho k obavám. Jedinou výjimkou jsou lidé, kteří solí extrémně a mají i extrémně vysoký krevní tlak.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Dům a zahrada

Pokud chcete, aby se plodinám ve skleníku dařilo i příští rok, musíte je dobře zazimovat

Bydlení

Oleandr potřebuje přes zimu speciální místo i péči

Zavřít reklamu