Šalvěj se vyplatí mít po ruce. Pomůže s nadýmáním, pročistí krev a zlepší i paměť

 Zdraví 
24. února 2020 14:19 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Šalvěj byla dříve považována za všelék Depositphotos
Šalvěj lékařská je bylinka, kterou je dobré mít pořád po ruce. Pomůže vám totiž od celé řady neduhů. Hodně lidí ví, že pomáhá při bolestech krku a zánětech v ústech, ale dokáže toho daleko víc.

Šalvěj lékařská se docela často vyskytuje v českých zahradách a byla by škoda její léčivou moc nevyužít. Znali ji už staří Egypťané a Římané, pro které byla tato rostlina symbolem dlouhověkosti. Používali ji v léčitelství, ale i v kuchyni jako koření. Dříve byla považována za všelék. Staré přísloví praví: „Ten, kdo chce na věky žíti, musí šalvěj v květnu jísti.“ Sbírají se hlavně listy, mohou se však použít i květy nebo i celá nať.

Správné dávkování je klíčové

U šalvěje je velmi důležité vhodné dávkování. Pokud to totiž přeženete, hrozí vám křeče a ve vysokých dávkách má šalvěj i omamné účinky. Není proto vhodné užívat šalvěj dlouhodobě. Těhotné ženy by se jí měly vyhnout úplně.

Silice obsahuje jedovatý thujon, který se horkem zničí, nebo zůstane jen zanedbatelné množství. Pokud po šalvějovém čaji budete cítit otok úst nebo rtů, snižte dávkování nebo šalvěj přestaňte užívat úplně.

Léčivé účinky šalvěje

Šalvěj může člověku pomoci při mnoha potížích:

 • posiluje celé tělo
 • odstraňuje nadýmání
 • působí příznivě při onemocnění jater
 • antibiotické účinky mají dobrý vliv na léčení zánětů v těle
 • pomáhá proti nadměrnému pocení
 • pročišťuje krev
 • odhleňuje
 • pomáhá při bolestech v krku a zánětech v dutině ústní
 • zlepšuje krátkodobou paměť
 • pomáhá v léčbě aftů
 • eliminuje krvácení dásní
 • mírní bolesti při menstruaci
 • zvyšuje krevní tlak
 • pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi

Unikátní bylina

Jak už bylo řečeno, šalvěj mimo jiné pomáhá při nadměrném pocení. V tom je tato bylinka opravdu unikát. Působí hlavně v noci. Účinkuje již dvě hodiny po požití šalvějového čaje, má schopnost snížit pocení až o 50 %. Šalvěj se používá dokonce k výrobě antiperspirantů. Proti pocení dobře účinkuje také yzop, ale šalvěj v tomto ohledu rozhodně vede.

Co se týká hojivých a dezinfekčních účinků šalvěje, bylo prokázáno, že rostlina hubí široké spektrum bakteriálních původců chorob, proto se šalvěj velice úspěšně používá k léčbě ran, při angínách (jako kloktadlo) nebo zánětech močových cest.

Konzervační účinky

Šalvěj má také výborné konzervační schopnosti. Pokud se chystáte na výlet do přírody, je vhodné do jídla s masem přidat šalvějové listy, nebo i mezi chleba s uzeninou – potraviny se nebudou rychle kazit.

Využití rostliny

Šalvěj lékařskou můžete užívat jak vnitřně, tak zevně. Nejjednodušší je příprava klasického nálevu, tedy čaje. Lze jej připravovat z čerstvé i sušené šalvěje. Pokud vám čaj nechutná, připravte si tinkturu, kterou pak budete denně užívat (asi 20 kapek na lžíci vody). Postup je velmi jednoduchý – čerstvou či sušenou šalvěj zalijte destilátem, uzavřete do nádoby a na tmavém místě nechte odstát alespoň 10 dní. Tinktura pomáhá proti pocení. Ze sušených lístků můžete nadrtit také prášek, který pak užíváte jednou denně na špičku nože. Má příznivý vliv na trávicí ústrojí.

Šalvěj má i široké využití i v kosmetice. Odvarem ze šalvěje si například můžete omývat vlasy, rychle se díky tomu zbavíte lupů. Ze šalvěje si lze připravit i sedací koupel, stačí do vany hodit hrst lístků. Díky obsaženým tříslovinám působí podobně jako třeba dubová kůra. O tom, co všechno dokáže ovlivnit pravidelné pití mátového čaje, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...