Rýmovník pomáhá v boji proti nachlazení. Připravte si z něj sirup nebo čaj

 Zdraví 
22. února 2020 08:27 / Eva Vogelová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Z rýmovníku si můžete vyrobit sirup  Depositphotos
Chřipka je v plném proudu. Málokdo se v tomto období nachlazení vyhne. Pokud máte rýmu a kašel, pomůže vám rýmovník. Jde o rostlinku, která dokáže zmírnit příznaky nachlazení. Zjistěte, co si z ní připravit, aby vám pomohla.

Rýmovník má hned několik využití. Můžete si z něj udělat čaj, hojivou mast, léčivý sirup nebo jej můžete pouze čichat. Stačí, když listy z rýmovníku zlomíte a nasunete si je na nějakou chvíli do nosu. Léčivou rostlinku si můžete pěstovat doma. Péče o ni není nijak náročná, roste téměř stejně rychle jako obyčejný plevel.

Sirup z rýmovníku

Sirup z rýmovníku můžete využít různými způsoby. Nalijte si jej do vody či čaje. Oslaďte si s ním ovesné vločky či jogurt. Další možností je, že si jej namažete na pečivo. K jeho výrobě budete potřebovat následující ingredience.

  • 40 listů rýmovníku
  • 1 litr vody
  • 1 kilogram cukru
  • 2 citrony

Příprava

Nejprve si vezměte citrony a důkladně je vyčistěte. Zvolte raději bio citrony, protože budete pracovat i s jejich kůrou. Citron nakrájíte s kůrou na plátky. Následně citrony a výše zmíněný počet listů z rýmovníku vhoďte do hrnce.

Ingredience zalijte horkou vodou a něčím je zatižte, aby zůstaly na dně hrnce. Minimálně dvacet hodin nic nedělejte a směs nechte odstát. Poté odvar přeceďte a citrony vymačkejte. Nakonec do sirupu nasypejte veškerý cukr a vařte zhruba dvě hodiny na plotně. Během toho sirup důkladně promíchávejte a máte hotovo.

Čaj z rýmovníku

Udělat si čaj z rýmovníku je velmi snadné. Pokud jste silně nachlazení, pijte jej několikrát denně. K uvaření čaje vám budou stačit následující ingredience.

  • 5 listů z rýmovníku
  • med
  • voda

Příprava

Veškeré listy vhoďte do hrnku a zalijte je převařenou vodou. Nechte je alespoň pět až deset minut vylouhovat a nakonec si do něj můžete přidat ještě med. Chuťově si čaj z rýmovníku jistě oblíbíte.

Mast z rýmovníku

Mast z rýmovníku využijete při dýchacích potížích. Několikrát denně si ji mažte na hrudník. Dále ji můžete využít k masáži chodidel, když jste nachlazení. Dobrou službu vám udělá i ve chvíli, kdy vás trápí kožní potíže. Na výrobu masti budete potřebovat následující ingredience.

  • 30 listů z rýmovníku
  • 250 g vepřového sádla

Příprava

Nejprve vepřové sádlo rozehřejte v hrnci. Následně do něj vhoďte veškeré listy z rýmovníku. Během následujících dvou hodin ingredience občas zamíchejte. Poté nechte hrnec vychladnout a dejte do lednice. Zhruba za dvacet hodin celý proces zopakujte.

Nakonec ještě teplou mast přeceďte a nalijte do menších nádob. Měli byste ji uchovat v chladném prostředí. Dále čtěte: Křen obsahuje plno vitaminů. Využijte jeho sílu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton ochutnala afrodiziakum známé jako karibská viagra: Její fanoušci z toho šílí, chtějí ho...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Tech

Falcon 9 má konkurenci. Neutron je nová, větší a levnější vesmírná raketa