Lékořice má výborné léčivé účinky. Zbaví vás únavy, bolesti v krku nebo kašle
Je to vytrvalá rostlina. Najdeme ji hlavně ve středomořské obasti, kde se dříve používala v cukrářství a tabákovém průmyslu. Její léčivé účinky byly ale objeveny už ve starověkém Egyptu. V Indii se dříve používala svařená v mléce a po přidání kořene šáchoru a doladění pepřem se tato směs používala jako afrodiziakum. U nás vyskytuje jako planá. Lékořice patří mezi nejrozšířenější a nejlépe prostudované rostlinné léky a její historie je velice dlouhá.
Kořeny lékořice se sbírají na podzim a suší se při 30 °C. Při výrobě extraktu je potřeba kořeny nasekat a namlít. Extrakt má poté štiplavou vůni a černou barvu. Má typickou sladce zatuchlou chuť, takže se běžně kombinuje s jinými léčivkami, aby se zakryla jejich hořkost.
Léčivé účinky
- Uvolnění svalového napětí.
- Posiluje organismus.
- Je vhodná k léčení chronického únavového syndromu, fibromyalgie a jiných nemocí ovlivňovaných hladinou kortizonu, užívejte výtažek z lékořicového kořene třikrát denně v tobolkách po 200 mg nebo tekutou - 45 kapek (půl lžičky) tekutého výtažku.
- Pomáhá při bolestech v krku, v tomto případě jsou nejvhodnější pastilky (léčivé bonbony).
- Je důležitá pro odkašlávání a pro tišení kašle.
- Pomáhá při trávicích obtížích, žvýkejte dva až čtyři plátky třikrát denně.
- Napomáhá při léčbě ekzému, třikrát až čtyřikrát denně naneste krém z lékořice na postižené místo.
- Zlepšuje imunitu.
- Udržuje průchodnost cév.
- Má preventivní účinky proti rakovině tlustého střeva a prsu.
Lékořicové potravinové doplňky lze užívat kdykoli během dne.
Při užívání lékořice se poraďte s lékařem. Lékořicový kořen totiž může zvyšovat krevní tlak, proto nepřekračujte doporučené denní dávky. Lékořici neužívejte déle než měsíc, i přesto je nutné sledovat krevní tlak. Z lékořice si můžete udělat také přírodní kortikoid, více čtěte zde. Upozornění: Lékořici by v žádném případě neměly konzumovat těhotné ženy a kojící matky.