Medvědí česnek perfektně pročistí vaše tělo po zimě. Poradíme, kde ho hledat a kdy
Medvědímu česneku se daří nejvíce ve vlhké půdě nebo v lužních tedy podmáčených lesích. Ty by měly být spíše listnaté nebo smíšené, zřídka či vůbec jehličnaté. Hledejte ideálně kolem potoků, vlhkých mýtinek a louk. V teplejších místech můžete medvědí česnek sbírat už na konci února, ale nejčastěji jej lidé vyhledávají v dubnu.
Jak medvědí česnek rozeznat od konvalinky
Dejte si však pozor abyste náhodou nezaměnili medvědí česnek za konvalinku, která je jedovatá. Listy obou rostlin vypadají z dálky podobně. Když však dojde na samotné trhání, medvědí česnek skutečně voní po česneku, takže by k záměně s konvalinkou nemělo dojít. Navíc medvědí česnek dorůstá až do výšky 40 cm, oproti tomu konvalinka je mnohem nižší. Konvalinku i medvědí česnek rozeznáte i podle květů, konvalinka má klasické zvonečky, zatímco u medvědího česneku to jsou drobné bílé květy.
Medvědí česnek jako jarní očista těla
Tato rostlina není pojmenována po medvědovi jen tak. Říká se, že když se medvědi probouzejí z dlouhého zimního spánku, tak potřebují něco silného, co jim doplní energii. Proto se uchýlí k potokům, kde roste tato zázračná rostlinka a pustí se do něj. Medvědí česnek jim posléze pročistí žaludek, střeva, krev a navíc je zbaví parazitů. Stejně tak jako medvědům tato jarní rostlina dodá energii a vitaminy po zimě, může pomoci i vám.
Je zásobárnou vitaminů a minerálů
Medvědí česnek obsahuje vysokou dávku vitaminu C, ve 100 g medvědího česneku naleznete kolem 150 mg vitaminu C. Pro srovnání, stejné množství jablka obsahuje pouhé 4 mg vitaminu C. Vitamin C je jedním z nejvýznamnějších antioxidantů. Dále obsahuje tato rostlina vitaminy ze skupiny A, B.
Dále je rostlina plná minerálů, a to zejména železa, zinku, hořčíku a vápníku. Právě železo bývá velkým deficitem u dětí, těhotných maminek a sportovců. Deficit železa se projevuje například výraznou bledostí, dušností, ztrátou menstruace nebo únavou.
Medvědí česnek je přírodní antibiotikum
Tato jarní rostlina je zároveň přírodním antibiotikem, a to díky látce zvané allicin, která působí v mnoha ohledech antibakteriálně. Právě díky této látce, kterou obsahuje také klasický česnek, nesou oba tyto druhy onu specifickou a štiplavou vůni. Allicin pomáhá při chřipkách, nachlazení, angíně, průjmových onemocnění, dále zmírňuje tuberkulózu, a také bojuje proti stafylokokům a streptokokům. Konzumací potravin, které obsahují allacin, lze předcházet kvasinkovým onemocněním a oparům. Dále čtěte: Pleť se s věkem mění. Co je potřeba vědět a jak tomu přizpůsobit líčení.