Vědci našli důležitý rozdíl mezi dětmi které jedí maso a těmi, které ho nejedí. Podle nové studie vegetariánské děti často trpí podváhou

 Zdraví 
08. června 2022 16:05 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Vegetariánské děti často trpí podle nové studie podváhou Depositphotos
Vegetariánská strava obecně patří mezi zdravé stravování, ovšem při dodržování důležitých pravidel. Například je potřeba pravidelně doplňovat potřebné látky a vitamíny, které vegetariáni nepřijímají stravou. Teď ale nová studie zjistila, že vegetariánské děti trpí podváhou.

Studie publikovaná v časopise Pediatrics zjistila, že při srovnání dětí na vegetariánské stravě a dětí, které jedí běžně maso, není v podstatě žádný rozdíl v jejich růstovém vývoji či výšce. Jeden důležitý rozdíl ale vědci našli. Vegetariánské děti vesměs trpí podváhou.

Jak důležitá je u dětí váha

Výsledky nové studie otevřely nové otázky. Proč vesměs mají vegetariánské děti podváhu?  A co to znamená? Jde především o to, že podváha je vlastně známkou podvýživy a to může v budoucnu u dětí ovlivnit jejich zdravý vývoj.

"Vegetariánská strava může být zdravou volbou. Musí být ale dobře naplánována. S pomocí registrovaného dietologa lze sledovat růst dětí i jejich potřeby živin, aby byl zajištěn jejich správný vývoj," vysvětlila nám nutriční terapeutka Kristýna Slaměnová a doplnila: "Dobře plánovaná vegetariánská dieta uspokojí nutriční potřeby a dovoluje normální růst dětí, může být však deficitní v oblasti některých vitaminů, minerálů i makronutrientů. Proto je extrémně důležité se v případě vegetariánství poradit s kvalifikovaným odborníkem. I malé dítě může být vegetariánem, pokud rodiče bedlivě promýšlejí jeho jídelníček. Pokud ale nemáte čas denně vařit a promýšlet jídelníček dítěte, rovnou na vegetariánství zapomeňte," prohlásila nutriční terapeutka.

Pokud jste tedy i vy sami a vaše děti vegetariáni, měli byste vědět, co je důležité sledovat. Nutriční terapeutka radí do stravy pravidelně zahrnovat vejce, mléčné výrobky a také dostatek ořechů a různých semen. Chybět by samozřejmě neměla ani zelenina, ovoce a také luštěniny, zejména pak fazole a čočka. Další důležitou věcí při vegetariánském stravování dětí je dostatečný příjem železa a vitaminu B12. Železo obsahují zejména fazole, listová zelenina a sladké brambory. Vitamin B12 je zase v hojném množství obsažen v kvasnicích a mléčných výrobcích.

Jasné stravovací návyky jsou nevyhnutelné

Aby byla vegetariánská strava dlouhodobě opravdu zdravá, a u dětí to platí dvojnásob, je skutečně nutné dodržovat jasné stravovací návyky.

Například základ jídelníčku zhruba z jedné třetiny by měly vždy tvořit brambory, rýže, těstoviny, pečivo či cereálie. Dodají totiž potřebné množství energie a jsou rovněž bohaté na vlákninu, vápník, železo a B vitamíny.

Vápník, bílkoviny a vitamin B12 obsahují mléčné výrobky, takže nevynechávejte jogurty a sýry, doporučuje se i ovesná kaše, která obsahuje podobné látky. Vejce a luštěniny jsou zase potřebným zdrojem bílkovin. Zejména pak hrách, čočka a fazole. Je potřeba mít je v jídelníčku pravidelně, protože nahrazují chybějící látky a minerály, které lidské tělo obvykle přijímá z masa. Důležité je také vědět, že luštěniny se ve vegetariánské stravě počítají jako zelenina.

Vegetariáni by se naopak měli vyhýbat potravinám, které mají vysoký obsah tuku, soli a cukru. A těch je celá řada. Je tedy třeba minimalizovat konzumaci čokolády a dalších sladkých pochutin, včetně pudinků. Vhodné nejsou třeba ani bramborové lupínky nebo chipsy.

Důležité jsou naopak nenasycené oleje. Řada z nich je zdrojem tolik důležitých omega-3 mastných kyselin, které jinak lidské tělo přijímá z ryb. Ty obsahují především lněný či řepkový olej, ale také ořechy a sójové potraviny.

A to je prakticky jen ten nejdůležitější základ vegetariánského stravování. A jak ukázala nová studie, u dětí to platí dvojnásob. Pokud máte podezření, že by i vaše dítě mohlo trpět podváhou, změňte mu jídelníček tak, aby dostávalo pravidelně všechny důležité živiny. A pokud si nebudete vědět rady, raději navštivte výživového odborníka, který vám poradí. Budete mít jistotu, že neohrozíte zdravý vývoj svého dítěte.

Autorský článek, další zdroje: Pediatrics, NHS, Mgr. Kristýna Slaměnová.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...