V Británii se narodilo novorozeně pozitivní na COVID-19. Jak dítě nákazu zvládne, je zatím neznámou

 Děti 
17. března 2020 09:00 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Vědci netuší, jak se dítě nakazilo Depositphotos
Novorozenec byl v Londýně testován pozitivně na nový koronavirus, a to jen několik minut poté, co ho porodila matka, jež byla virem také infikována.

Matka byla několik dní před porodem přijata do nemocnice se symptomy pneumonie. Pozitivní výsledky testu na virus způsobující COVID-19 ale dorazily teprve poté, co se její dítě narodilo v nemocnici North Middlesex v Enfieldu v severním Londýně.

Problémem je, že toto je pro vědce naprostá novinka a nyní mají zamotanou hlavu z toho, jak se mohlo dítě od matky nakazit. Není totiž jasné, zda se tak stalo ještě v době těhotenství, nebo někdy během porodu.

Vědci neví, jak dochází k přenosu z matky na dítě

Některé infekce přecházejí z matky na dítě placentou, nebo třeba z tělních tekutin během porodu. Například virus Zika, který je z jiné rodiny koronavirů, může podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí být předán z matky novorozenci jak v lůně, tak během porodu. Když je virus Zika předán dítěti v lůně, může způsobit mikrocefálii a další závažné mozkové defekty.

První novorozenec s COVID-19 na světě

První známý novorozenec, který byl pozitivní na COVID-19, byl testován 36 hodin po narození. V takovém případě nyní budou lékaři jen těžce zjišťovat, jak přenosu viru z matky na dítě došlo.

V návaznosti na tyto zprávy vědci analyzovali vzorky od devíti žen, které se nakazily virem COVID-19, když byly v 36. až 39. týdnu těhotenství a byly přijaty do nemocnice ve Wu-chanu v Číně. Tým vědců zkoumal vzorky plodové vody, pupečníkové krve, mateřského mléka a vzorky z krku novorozence.

Žádný z těchto vzorků nebyl pozitivně testován na koronavirus a jak matky, tak i děti byly a jsou v pořádku. Je tedy záhadou, jak se britský novorozenec tedy nakazil.

Další neznámou je, jak dítě nákazu zvládne. Zda u něho propukne některý ze symptomů nákazy, například zápal plic, nebo zda koronavir nějak poškodí jeho další životní funkce.

Jedno je ale jisté. Těhotné ženy představují jednu z nejrizikovějších skupin. Nejen, že se virem snadněji nakazí, ale mají obvykle také vážnější projevy nemoci samotné. Navíc přenos nemoci z matky na dítě je evidentně zatím další velkou neznámou. Pro nastávající maminky je tedy opravdu nutné dodržovat všechna bezpečnostní opatření a minimalizovat riziko nákazy virem COVID-19. Dále čtěte: Jak mluvit s dětmi o koronaviru.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej