Pozor na "přírodní" kosmetiku. I ta může obsahovat mikroplasty

Plastové částice se ukrývají pod tajemnými názvy
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Krása 
04. listopadu 2018 11:58 / Depositphotos
  0   0
Třídíte odpady, kupujete ekologickou kosmetiku v domnění, že děláte to nejlepší pro přírodu? Pak si dobře přečtěte její složení. Pokud obsahuje mikroplasty, pak přírodě moc nepomáháte. Spíše naopak.

Sprchové gely, zubní pasty i pleťová a dekorativní kosmetika. Právě všude tam můžete najít mikroplasty. Jde vlastně o umělohmotné perličky, které se hojně používají ke zlepšení konzistence výrobků. Jenomže jejich stinnou stránkou je fakt, že přispívají k ničení přírody, stejně jako PET láhve. Takže pokud hodně dbáte na ekologii, pořádně prozkoumejte i přípravky, které máte doma v koupelně.

Tajná slova na obalech

Také se jen stěží orientujete ve změti cizích slov, která na vás koukají z každého obalu od kosmetiky? Pokud mezi těmito názvy látek bude chtít nají mikroplast, zaměřte se na slova jako polyethylen (polyethylene – PE), polypropylen (polypropylene – PP), polyethylentereftalát (polyethylene terephthalate – PET), nylon aj. Mnohem jednoduší to ale budete mít tehdy, pokud bude výrobek označen jako Nature nebo CPK Bio. Pak máte jistotu, že kupujete výrobek skutečně šetrný k přírodě, tedy bez mikroplastů, parabenů, složek ropy, umělých barviv a parfemace.

Krásná na úkor přírody a zdraví

Možná, že si myslíte, že čističky odpadních vod přeci tuto látku umí zničit. Jenomže tomu tak není. Tyto částečky se dostávají dál do přírody a jsou prostě všude. Ve vodě, v půdě, v tělech živočichů a tedy i v potravinách, které pak sami konzumujeme. Takže i naše tělo obsahuje množství mikroplastů. A odtud už vede jenom krátká cestička k vážným nemocem jako rakovina a další.  

Jde to i ekologicky

Naštěstí tento problém není lhostejný stále většímu množství kosmetických firem, které se snaží mikroplasty ze svých výrobků odstranit. Například v některých státech USA a také ve Velké Británii už jsou tyto látky dokonce i zakázané a následují je i další státy. Místo plastových brusných částeček tak používají například rozemletá kávová zrnka, drobná semínka, sůl, lufu nebo přírodní jíly. A takový přírodní peeling si můžete udělat snadno i doma z obyčejného cukru. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou nejzvláštnější pouště na naší planetě

Dům a zahrada

Způsoby, jak vytvořit dojem vysokého stropu

Bydlení

Nedostatek přirozeného světla má vliv na zdraví. Citlivé jsou na to hlavně děti

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu