Dobrá zpráva. Pít osm káv denně je zdravější, než nepít žádnou
Jestliže za den vypijete i čtyři kávy, možná přemýšlíte nad tím, zda už toho kofeinu není příliš. Není však důvod k panice, jak teď uvedli britští vědci. Uveřejnili totiž výsledky studie, která sledovala, jaký vliv má káva na délku lidského života. Výzkum probíhal deset let a zúčastnilo se ho téměř půl milionu Britů.
Výsledky jsou překvapivé. I přesto, že rozdíly nebyly příliš velké, vše naznačuje tomu, že čím více kávy pijete, tím déle žijete. Tady se dočtete, co nám káva způsobuje v těle. Studie totiž dokázala, že častěji umírají lidé, kteří se kávě vyhýbali. Jak píší výzkumníci, káva přece jen může být součástí zdravého životního stylu.
A jaké je maximum počtu vypitých káv? Stouplo až k osmi šálkům kávy za den. V takovém maximu je riziko smrti nižší o 10 až 15 procent než u lidí, kteří tmavému nápoji neholdují.
Osm káviček v kavárně
Při devíti kávách už se riziko znovu zvyšuje. Podle výzkumu však nezáleží, o jaký typ kávy jde. Podobné výsledky měla dokonce i káva bez kofeinu.
Samozřejmě je jasné, že žádná takový studie nemůže být definitivním důkazem toho, že je káva zdravá. Osm káv denně může souviset například s luxusnějším životním stylem, který vede i ke kvalitním potravinám. A ty se můžou postarat o delší život.
Káva obsahuje antioxidanty
Věděli jste, že díky vysokému obsahu antioxidantů je káva jedním z nejvíce zdraví prospěšných nápojů? Průměrný člověk, který konzumuje typickou západní stravu, získá více antioxidantů z kávy než z ovoce a zeleniny.
Mezi další zdravotní benefity kávy patří i snížené riziko vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Obě tyto nemoci jsou strašákem dnešní starší generace, protože jsou v současnosti nevyléčitelné a razantně zhoršují prožití kvalitního stáří.
Totéž platí i o diabetu 2. stupně, kterému pití kávy také nenapomáhá. Výrazně snižuje i vznik cirhózy jater, pokud pijete čtyři šálky a víc denně.