Je čas mlsání jahod. Co byste o nich měli určitě vědět?

 Ostatní 
06. června 2019 11:08 / Monika Thomsonová
  2
📷
6 fotografií v galerii
Jahody nejen výborně chutnají, ale také mnoha způsoby prospívají zdraví Shutterstock
Milovníci jahod buďte ve střehu. Jahodová sezona klepe na dveře a vy si právě teď můžete dopřát sladké červené plody z místních plantáží. Než se pustíte do lákavého osvěžení, přečtěte si několik informací o tomto ovoci, které jste možná neznali.

Jahody nejen výborně chutnají, ale také mnoha způsoby prospívají zdraví, takže je můžete mlsat bez výčitek svědomí. A co jste o jahodách možná vůbec netušili? Napadlo by vás, že tohle první jarní ovoce patří do rodiny růží? A víte, kolik semínek je na jedné jahodě? Tady je několik informací o jahodách, které vás asi překvapí. 

Jahody jsou zásobárnou prospěšných látek

V jahodách nalezneme mnoho látek, které naše tělo přivítá. Jedná se zejména o vitamíny C, A, B, E, antioxidanty, minerály (draslík, vápník, hořčík, mangan) a třísloviny. Dále obsahují též vlákninu, kyselinu jablečnou, šťavelovou a citrónovou. V jejich obsahu je důležitou součástí i voda, díky které podpoří hydrataci pleti. Mají i výrazné protizánětlivé účinky.

Co jste možná o jahodách nevěděli?

  • Jahodám nesvědčí mytí pod tekoucí vodou. Přicházejí tak totiž až o 50 % vůně. Lepší je jahody krátce položit do mísy s vodou a nechat okapat.
  • Alergie na jahody způsobují obsažené organické kyseliny – jablečná, citronová, chininová, šťavelová a salicylová, které však zároveň dodávají jahodám charakteristickou vůni a chuť. 
  • Jahody fungují jako afrodiziakum pro muže i ženy. Jejich semínka totiž obsahují zinek, nejdůležitější minerál ovlivňující sexuální výkonnost.
  • Jahody ze zahrádky je ideální sklízet ráno, dokud jsou přirozeně chladné. Po sklizni je zchlaďte na 4–6 °C, vydrží pak až 5 dní. 
  • Jahoda není bobule, ani plod. Zatímco bobule (rybíz, angrešt, borůvka, okurka nebo dýně) má semínka obklopená dužinou, u jahod je to jinak. To, co se konzumuje, je zbytnělé květní lůžko. Vlastní plody jsou malá zelená zrníčka na červené slupce. Průměrná jahoda má na svém povrchu kolem 200 semínek. 
  • O rozšíření jahod v Čechách se postaral Rudolf Strimpl, nájemce hospodářského dvora Svatovítské kapituly v Teletíně - Chlístově . V roce 1896 si nechal poslat satbu od přítele z Ameriky.

Blahodární účinky jahod na naše tělo

Obrovský zdroj vitaminu C

Jahody jsou jednou z nejlepších alternativ, jak dostat do těla vitamín C. Jedna miska jahod (cca 200 g)obsahuje přibližně 84,7 mg vitamínu C, přičemž v pomeranči je jen asi 70 mg. Takže můžete posilovat imunitní systém, zatímco si pochutnáváte na slaďoučkých jahodách.

Výborné při dietě

Jahody obsahují antokyany, které podporují spalování uloženého tuku. V již zmíněné misce čerstvých jahod je asi jen 50 kalorií, takže jsou ideální svačinkou. Jahody navíc mají tendenci uspokojit vaši chuť na sladké, když se snažíte jíst zdravě a nechcete hřešit. 

Podporují činnost mozku

Tyto červené plody jsou naplněny fotochemikáliemi a jódem, takže přispívají k omlazení funkce centrálního nervového systému. Jahody tak můžeme nazývat inteligentními potravinami, které pomáhají našemu mozku, aby zůstal déle mladý.

Pevné kosti 

Draslík, vitamín K a hořčík nacházející se v těchto plodech jsou nesmírně důležité pro pevnost kostí. Jak člověk stárne, kosti jsou pomalu křehčí a křehčí, pokud je ale chcete udržet zdravé a silné delší dobu, jezte jahody.

Sexuální apetit

Konzumace jahod zvyšuje sexuální apetit. Jedná se totiž o afrodiziakum, které ovlivňuje tvorbu testosteronu a krevní oběh v pohlavních orgánech díky antioxidantům a zinku. Co zkusit recept na výborný jahodový likér

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město