Chodidla vyprodukují až půl litru tekutiny denně. Co stojí za jejich zápachem?
Zejména během horkých dní jsou naše chodidla schopna vyprodukovat až půl litru tekutiny denně. Pokud nohám nevěnujete patřičnou hygienu, je jen otázkou času, kdy i vám začnou nohy silně zapáchat. Smradlavé nohy přitom nejsou jen zdravotním problémem, ale mohou negativně ovlivnit i psychiku a sebevědomí lidí, kteří bromodózou trpí. Důležité je proto začít potíže včas řešit a myslet také na prevenci.
Prevence je základ
Pocením tělo vylučuje nejen vodu, ale také odpadní látky. Na ploskách nohou a dlaních je nejvíce malých potních žlázek, které dokáží vyprodukovat až půl litru tekutiny denně. V případě nadměrného pocení je důležitá nejen pravidelná hygiena, ale také vhodná obuv, změna návyků a používání správných antibakteriálních, protizánětlivých, antiperspiračních a deodorizujících přípravků.
Ocet, šalvěj rozmarýn
Hygiena je v případě nadměrného pocení nohou na prvním místě. Kromě pravidelné každodenní hygieny chodidel jsou vhodné také speciální koupele ve vodní lázni s octem, jehož kyselost vytváří pro bakterie i plísně nehostinné prostředí. Dobře funguje také koupel s bylinkami, jako je šalvěj či rozmarýn, které stahují póry na chodidlech a zároveň působí také proti plísním. Stejně důležitá je i péče o nohy, především pravidelné zastřihávání nehtů a odstraňování zatvrdlé kůže. Vyzkoušet můžete rovněž koupel s Epsomskou solí. O tom, co všechno Epsomská sůl dokáže, jsme psali zde.
Správná obuv
Nadměrné pocení a zápach nohou mohou mít na vině také nevhodné boty. Syntetické, neprodyšné materiály jsou na celodenní či dlouhé chození zcela nevhodné. Volte raději otevřenou, prodyšnou obuv a přírodní materiály, jako je například kůže. Vhodné je obuv také alespoň obden střídat, aby stihla dostatečně proschnout. Důležité je i místo, kam boty ukládáte. Nevhodné jsou uzavřené botníky bez možnosti proudění vzduchu.
Deodoranty a antiperspiranty
Kromě dostatečné hygieny a vhodné volby obuvi pomohou také antiperspiranty určené přímo na oblast chodidel. Na výběr je široká škála produktů, zaměřte se však na složení. Pocení nohou je přirozený proces, který můžete zmírnit i přírodními produkty s bylinkami, které často pomáhají předcházet i dalším obtížím, jako jsou například mykózy nohou.
Kdy je lepší navštívit lékaře
Ačkoliv je zápach nohou většinou spíš estetickou a ne nijak nebezpečnou záležitostí, v některých případech může odkazovat na vážnější zdravotní problém.
Návštěva lékaře je na místě, pokud máte praskliny či jiné rány na kůži mezi prsty, nebo jestliže pozorujete zčervenání či otok. To může nasvědčovat plísni či mykóze, které se při neléčení zhoršují.
K lékaři se zastavte také při opravdu nadměrném pocení, které může být způsobeno hyperhidrózou, nebo pokud vás problém trápí již delší dobu i po vyzkoušení domácích metod.