Severská strava je podobně zdravá jako ta středomořská. Ukázaly to krevní testy

 Ostatní 
14. března 2022 20:32 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Severská strava funguje podobně jako ta středomořská Depositphotos
O tzv. středomořské dietě se toho napsalo už hodně. Je široce uznávaná jako nejzdravější strava vůbec. A ta severská je na tom velmi podobně.

Severská dieta je prospěšná všem, kdo potřebují redukovat hladinu cukru v krvi a také cholesterol. Severská strava má mnoho podobností s tou středomořskou a klade důraz na rostlinnou stravu s mírným množstvím ryb a vajec a malým množstvím mléčných výrobků.

Co jíst v rámci severské diety

Kromě ryb a vajec severská dieta, ostatně stejně jako ta středomořská, omezuje zpracované potraviny, sladkosti a maso, ale severská strava upřednostňuje řepkový olej před olivovým, který má některé zdravé omega-3 mastné kyseliny podobné těm, které se nacházejí v rybách. 

Zahrnuje bobule, zelí, brambory, mrkev a fazole, kromě jiného ovoce a zeleninu, celozrnné obiloviny, jako je žito a ječmen, a také tučné ryby. Její dodržování snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění i cukrovky 2. typu. Podle posledního výzkumu už po šesti měsících na severské stravě byli sledovaní účastníci studie výrazně zdravější. Měli nižší hladiny cholesterolu, nižší celkové hladiny nasycených i nenasycených tuků v krvi a lepší regulací glukózy.

Za vše mohou omega tuky

Složení tuků v severské stravě, která obsahuje vyšší obsah omega-3 a omega-6 nenasycených tuků, je pravděpodobně značnou součástí tohoto úspěchu. Tyto tuky pocházejí z ryb, lněných semínek a slunečnicového a řepkového oleje.

Podobné výsledky byly zjištěny také u již zmiňované středomořské stravy. Velká dlouhodobá studie odhalila, že zaměření se na druhy potravin spíše než na porce může být účinnější a udržitelnější metodou pro hubnutí. Ale to, jak účinná bude jakákoli konkrétní dieta, může také záviset na kvalitě potravin, které si můžete dovolit. Zaměření se na výběr zdravých potravin v rámci našich možností by se mohlo ukázat jako prospěšnější pro ty, kdo bojují se svou váhou.

Zdroj: Science Alert, Clinical Nutrition.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželský pár rozprodal kvůli rozvodu sbírku umění za neuvěřitelných 21 miliard korun

Styl

Brambory je vhodné konzumovat často. Obsahují nespočet živin a také dobře zasytí

Tech

Záhadný error na ISS. Helmy astronautů se plní vodou

Zavřít reklamu