Svařák, punč nebo grog? Připravte si nejoblíbenější zimní nápoje, co zahřejí

Šálek teplého kořeněného nápoje v zimě uvítáte
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Recepty 
23. listopadu 2017 15:10 / Shutterstock
  0   0
Také už se nemůžete dočkat, až navštívíte vánoční trhy, začne padat sníh a vy si dáte s kamarády horký nápoj na zahřátí? Do té doby si je můžete připravit doma podle vyzkoušených receptů.

Svařené víno

Mnoho lidí má Vánoce spojené právě s tímto kořeněným nápojem, který dokáže naladit vánoční atmosféru jako nic na světě. Každý teplý nápoj se v zimě uctívá, ale tento navíc voní skořicí, hřebíčkem a dalším kořením, které máme neodmyslitelně spojené s oblíbenými svátky.

Nejčastěji se „svařák“ vyrábí z červeného vína, které díky použitému koření nemusí být ani prvotřídní kvality. Přidává se do něj právě hřebíček, skořice, ale také badyán a citronová kůra. Kdo má rád sladké nápoje, může si nápoj i přisladit.

Nejčastěji se svařené víno vyrábí jednoduše tak, že se všechny ingredience nahází do jednoho hrnce a nápoj se nechá projít varem. Mnohem lepší chuti však docílíte, připravíte-li si louh z koření samostatně a nakonec ho přilijete do horkého vína. Koření totiž vysoké teploty na uvolnění aroma potřebuje, zatímco vínu tyto teploty vůbec neprospívají.

Vánoční punč

Sice u nás není tak obvyklý jako svařené víno, ale i tak patří do svaté trojice zimních nápojů. Většinou bývá mnohem sladší než svařené víno, proto jej mají v oblibě především starší dámy. Sušené ovoce (brusinky, rozinky) se nechají louhovat alespoň dvě hodiny v griotce. Před podáváním nápoje se připraví z černého čaje, vína, plátků citronu a svitku skořice odvar. Do sklenice se pak vrství ovoce, které se zalije odvarem, dochutí cukrem a nakonec s chutí pije. Pokud neradi používáte cukr, vyzkoušejte alternativy. Jaké, to se dozvíte v našem článku.

Grogem proti mrazu

Zatímco svařené víno a punč jsou spojovány spíš s vánočními svátky, na grog si mnoho z nás vzpomene ve chvíli, kdy mrazem nemůžeme pohnout ani palcem u nohy. Proto si ho tak rádi dáváme při přestávce na svahu, nebo po návratu z procházky zimní přírodou. Je to vyloženě lék na prochladnutí.

Na přípravě není nic složitého. Do hrnečku odměříte panáka rumu a zalijete vařící vodou. Dochutíte cukrem a je hotovo. Fajnšmekři mohou místo vody použít dobrý černý čaj a na vrch položit plátek citronu.

Jde to i bez alkoholu

Oblíbené nápoje si mohou užít také těhotné či kojící ženy a dokonce i děti. Místo vína použijte hroznový džus, který, stejně jako víno, ohřejte v hrnci s vánočním kořením. Přidejte ještě muškátový oříšek, zázvor a nakonec i pomerančovou kůru. Do skleniček vhoďte pomeranč nakrájený na kolečka, zalijte nápojem a garantujeme vám, nulového obsahu alkoholu nebudete litovat.

📷
4
fotografie
Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Kam dál?
Sýr na grilu!
Upečte si vánoční cukroví, po kterém nebudete mít výčitky!
Jak správně uchovávat koření
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zájezd do Londýna pro děti: Zažijte na vlastní kůži čarodějnickou školu Harryho Pottera

Zprávy

Přidávat se nebude. Státní zaměstnanci nemůžou počítat s dalším plošným navýšením platů

Bydlení

Co dělat, aby vám dřevěná terasa nezplesnivěla