Netradiční polévky na zahřátí pro chladné dny
Použili jsme výhradně suroviny, které jsou samy o sobě zahřívací. Našemu tělu tak v těchto dnech udělají opravdu dobře. Ostatně – ochutnejte a posuďte sami.
Hovězí vývar s houbovo-pohankovými noky
Přísady:
Hovězí vývar:
- 1 kg hovězích kostí
- 2 l vody
- 4 bobkové listy
- 5 kuliček nového koření
- 10 kuliček celého pepře
- 100 g mrkve
- 100 g celeru
- 100 g cibule
Houbové noky s pohankou:
- 30 g hub
- 300 ml mléka na vaření pohanky
- 100 g loupané pohanky
- 50 g starší veky nebo housky
- 2 vejce
- 40 g másla
- 2 lžíce strouhanky
- drcený nebo mletý kmín
- sůl
Omyté kosti, zeleninu a koření vložíme do studené vody, přivedeme k varu, příkon tepla ztlumíme na minimum a necháme mírně vařit cca 2 hodiny. Během vaření sbíráme vzniklou pěnu. Hotový vývar scedíme přes jemné síto.
Sušené houby namočíme alespoň na hodinu, poté z nich vymačkáme vodu, pokrájíme je na malé kousky a orestujeme na másle společně s kmínem (zbylou vodu z hub nevyléváme, můžeme ji použít na navlhčení žemle). Stáhneme z ohně, necháme krátce zchladnout, smícháme se žloutky, vekou pokrájenou na malé kostičky a pohankou, kterou jsme si předem uvařili (cca 10 minut) v osoleném mléce. Pokud je třeba, konzistenci těsta zředíme trochou vody z hub nebo naopak zahustíme strouhankou (závisí na druhu bílého pečiva, ze kterého knedlíčky připravujeme). Směs osolíme a lehce propracujeme. Z bílků vyšleháme tuhý sníh, který do směsi jemně vmícháme. Z těsta tvarujeme malé noky, které vkládáme do vroucí osolené vody a 5 minut vaříme.
Mimochodem, pohanka je vůbec zajímavou potravinou v kuchyni. Naučte se s ní pracovat.
Dýňová polévka s řeřichou
Přísady:
- 1 l zeleninového vývaru
- 400 g dýně
- 200 g brambor
- 120 ml smetany ke šlehání
- 1 lžička nastrouhaného čerstvého zázvoru
- řeřicha
- sůl
Brambory oškrábeme, dýni zbavíme slupky a semínek. Obojí nakrájíme na malé kostičky a vaříme ve vývaru doměkka. Poté vše rozmixujeme na jemné pyré a přilijeme smetanu (už nevaříme). Na závěr dochutíme solí a zázvorem. Na talíři polévku ozdobíme řeřichou (použít můžeme i jinou čerstvou bylinku).
Jemný bramborový krém se šafránem
Přísady:
- 450 g ve slupce vařených a oloupaných brambor
- 60 g cibule
- špetka šafránu
- 60 g přepuštěného másla
- 400 ml zeleninového vývaru
- 100 ml smetany
- 1 citron
- 20 g lososového kaviáru
- čerstvě mletý pepř
- sůl
Oškrábané brambory nakrájíme na kostičky. Přepuštěné máslo rozehřejeme, přidáme brambory, jemně nasekanou cibuli a orestujeme dozlatova. Zalijeme vývarem a přivedeme k varu, přidáme šafrán, sůl, pepř a vaříme asi 5 minut. Poté polévku rozmixujeme, přidáme smetanu a buď svaříme nebo naředíme (dle hustoty, polévka má mít krémovou konzistenci). Na závěr zjemníme zbytkem smetany (už nevaříme) a podle chuti přidáme citronovou šťávu. Na talíři polévku dozdobíme kaviárem.
Pravá rajská polévka s mozzarellou
Přísady:
- 1 červená cibule
- sklenice loupaných rajčat
- 1 balíček mozarelly
- ½ sklenice rajského protlaku
- olej
- podle chuti – třtinový cukr, sůl, mletý černý pepř, bazalka
Cibuli oloupeme a nasekáme na jemné kostičky. Hodíme ji na hodně rozpálený olej, může být i olivový. Hned po osmažení dozlatova ji zalijeme najemno nakrájenými loupanými rajčaty z plechovky nebo sklenice. Osolíme, opepříme a přidáme nejlépe čerstvou bazalku nasekanou najemno. Povaříme 10 – 15 minut tak, aby rajčata byla uvařená a přitom pořád v kouscích. Přidáme protlak, cukr a dokořeníme podle chuti. Pravou rajskou polévku podáváme s nakrájenou mozzarellou nebo osmaženou houskou.