Demisexualita. Proč je považována za orientaci a co to vlastně znamená?

 Vztahy 
27. června 2022 09:23 / Michael Veselý
  3
📷
1 fotografie v galerii
Demisexualita je jednou z orientací, o kterých se příliš nemluví. Depositphotos
Existují lidé, kteří nedokážou být přitahováni protějškem jen na základě fyzického zalíbení. Demisexuál potřebuje svůj objekt zájmu nejprve důkladně poznat a přitahován je až poutem, které si s dotyčnou osobou vytvoří. Dá se to označovat za orientaci?

V první řadě je dobré uvést, že krom toho, zda má být demisexualita považována za orientaci, je samotnou otázkou, jestli lidé demisexualitu jako takovou uznávají. Přestože se o její existenci ví už léta, stále se najdou tací, kteří ji jednoduše popírají a nevěří, že něco podobného může existovat. Zeptal jsem se na názor několika lidí a zajímavá byla debata dvou mladíků, z nichž jeden nedokázal odpovědět na to, jaký typ dívek jej přitahuje. Když argumentoval, že musí slečnu poznat, aby věděl, zda ho zaujme, druhý mu oponoval, že to je přece nesmysl. Nezdálo se mu totiž, že by se jeho kamarád mohl zakoukat do dívky, který bude extrémně ošklivá. Pravdou ale je, že přesně tohle se demisexuálovi může stát, pokud je dotyčná povahově sympatická.

Na druhé straně jsou tu taky lidé, kteří tvrdí, že jde o „normální“ stav, protože je v pořádku odmítat sex, pokud si k dotyčnému nevytvoříte pouto. Nikdo ale nikdy netvrdil, že demisexuálové se snaží být nenormální a vybočovat, mají pouze své vlastní preference, na které mají právo. Přes tyto odmítavé postoje jsou přesvědčeni, že jde o orientaci. Lidé, kteří se identifikují jako demisexuálové, se snaží přiblížit ji světu a aktivně pracují na objasnění této definice. Je to obzvláště složitý úkol, když se diskutuje o orientaci, která tak dlouho neměla ani jméno a jejíž definice často mate lidi.

Demisexualita je však již dlouhou dobu známa jako část spektra asexuality. Termín se poprvé objevil roku 2006 pravděpodobně na webu Asexual Visibility and Education Network a poté se začal hojně používat ve francouzštině.

Jsem tedy asexuál, pokud potřebuji druhého nejprve poznat?

K lepšímu pochopení demisexuality je třeba vysvětlit, jak funguje. V podstatě to znamená, že vám nestačí fyzická povrchová přitažlivost, abyste toužili po intimním styku s protějškem. S dotyčným se potřebujete nejprve spřátelit a vytvořit si k němu pouto, aby vás začal nějakým způsobem fascinovat a přitahovat. Nikdy u vás nenastane situace, kdy budete po někom toužit jen proto, že zrovna vypadá k nakousnutí a vy máte v sobě dvě sklenky červeného, pokud jste spolu předtím neprožili pár hezkých zážitků.

Ač se to může zdát zvláštní, demisexualita je mnohdy něco, za co se lidé ve společnosti stydí, přestože na první pohled není tak šokující jako homosexualita, bisexualita či jiné orientace, které se ne vždy setkávají s přijetím. Demisexuálové si mohou kvůli svým odlišným preferencím připadat „rozbití“. Vyrovnávají se s tím pozvolna a v tichosti jako kdokoliv, kdo se nenarodil s nejběžnější heterosexuální orientací.

Lidé s touto orientací se zpravidla nejprve identifikují jako asexuálové, protože mnoho z nich sexuální přitažlivost prostě nezažívá. Až později, a obvykle nečekaně, odhalí, že mohou prožít tuto reakci, pokud se jedná o někoho velice blízkého. Pak teprve začnou pátrat po tom, v čem jsou odlišní a zjistí, že přitažlivost je pro ně založena na emocionální a vztahové rovině. Popisují se raději jako pansexuální nebo asexuální osoby, protože nechtějí být posuzování okolím, a to platí zejména u mužů.

Mluvili jsme o této problematice také s Davidem (23 let), ten se jako demisexuál identifikuje od doby, kdy se poprvé skutečně zamiloval do své tehdejší přítelkyně a poprvé zažil sexuální akt, který ho naplňoval a uspokojoval.

„Je to velice nepříjemné zejména v práci. Nikdy jsem se tím extra netrápil, ale občas si uvědomuju, že musím trochu předstírat, abych nevypadal méně jako chlap. V práci často přijde řeč na ženské. Například kvůli jedné uklízečce se tam chodilo v půl osmé. No a když tam nějaká žena přijde, to pak nevyhnutelně padají řeči o tom, jak je pěkná a jaká musí být při sexu. A já vždycky tak nějak souhlasím, že jo, je pěkná, i když mě to vlastně moc nezajímá," vysvětloval, jak se cítí v kolektivu.

„Vizuální stránka je pro mě něco, co prostě existuje, ale není to důležité. I když to bude fakt kočka, prostě nemá šanci, pokud se neznáme. I kdyby ta holka byla sebevíc přitažlivá, nedonutí mě to se s ní vyspat, je to málo. Záleží na tom, co má v hlavě, jestli sdílí moje názory, jak dlouho se spolu vydržíme bavit. Ta vítězná meta je asi svěřování. Pokud ji k sobě budu chtít pustit na téhle úrovni, pak je to holka, po které nejspíš začnu toužit i intimně. Najednou mi bude připadat desetkrát hezčí než dřív. Jsou ale místa, kde bych o tom otevřeně mluvit nechtěl. Myslím, že klukům v práci by moje orientace připadala směšná. Kdysi jsem se zmínil o jedné holce, že z hlediska vyspělosti není příliš použitelná pro vztah, začali se smát a odpověděli, že to mi přece může být jedno, o vztah tu nejde, když je pěkná. Jenže to je ten omyl. Lidem jako já jde především o vytvořené vztahy. Vizuální stránka je pro nás nudná,“ popsal demisexualitu ze svého pohledu.

Mnohdy k chybnému vyvození orientace a omylům ohledně demisexuálů dochází hlavně proto, že lidem tahle orientace není tak známá. Daleko běžnější je asexualita, kterou jim tedy společnost mylně přisuzuje. Pro lidi s touto orientací je pak těžké najít u ostatních pochopení, pokud se těmito pojmy nejsou správně seznámeni a nerozeznávají je.

V dnešní době je naštěstí pomocníkem pro lidi s ne příliš známou orientací internet. Kromě informací, které poskytuje, a šířícího se vzdělání, některé online seznamky umožňují zahrnout do profilu svou orientaci, a to pomáhá demisexuálům najít vhodný protějšek. Jinak musí totiž tito lidé absolvovat někdy v počátku vztahu nepříjemný rozhovor, kde do podrobna vysvětlí, jak vlastně funguje jejich orientace a v moderní době ne každý přijme, že na první pohlavní styk může čekat i rok. Mnozí tak volí možnost seznámit se po internetu, kam mohou svou orientaci rovnou uvést, jako by měli cedulku na čele, a protějšek již ví, do čeho jde.

Autorský článek - komentář.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rok plný zvratů v životě popové princezny Britney Spears

Styl

Proč je s přibývajícím věkem tak těžké zhubnout? Začíná to už ve třiceti a existuje pro to několik...

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný