Pozor na tik v oku. Může značit vážný problém
Tik je sám o sobě velmi nespecifický příznak, který je většinou projevem psychického vyčerpání organismu či jiného stresu, ale může být také projevem nedostatečného spánku nebo nízké hladiny minerálů v krvi. Trvá různě dlouhou dobu a potom většinou sám odezní. Pokud však delší dobu neustupuje, může upozornit na závažnější onemocnění. Potom vhodné absolvovat kromě návštěvy oftalmologa také vyšetření neurologem. Nemocem očí jsme se věnovali i zde.
Jak zmírnit škubání v oku?
Existují nějaké tipy, jak zmírnit škubání v oku, které není projevem nemoci? Můžete samozřejmě počkat, až přejde samo, ale když se opakuje každou hodinu, je to nepříjemné. Proti svalovým záškubům obecně je velmi účinný:
- hořčík, například v rozpustných tabletách, minerálních vodách, nebo v potravinách s vysokým obsahem tohoto minerálu, jako jsou banány, mandle, datle nebo celozrnné pečivo
- vitamin B, který najdeme v rybím tuku nebo pivovarských kvasnicích
Tik v oku může souviset s takovými chorobami, jako jsou různé záněty v očích, přecitlivělost na světlo, nitrolebeční cévní onemocnění, obrna lícního nervu nebo dokonce Parkinsonova choroba a Tourettův syndrom. Tyto případy jsou ale velmi vzácné. Vyšetření tedy zvažujte pouze v případě, že vaše problémy přetrvávají delší dobu a škubání je intenzivní.
Pokud se pacient obrátí s tikem v oku na oftalmologa, bude pravděpodobně následovat standardní biomikroskopické vyšetření očí, vyšetření zrakové ostrosti a nitroočního tlaku. Podle nálezu a eventuálně dalších případných potíží pak specializovaná vyšetření, neurologická a biochemická. Jak udržet své oči v dobrém stavu? Přečtěte si v našem dalším článku.