Kde najdete víc bakterií než na záchodě? Budete nepříjemně překvapeni

 Zdraví 
18. března 2018 11:23 / Gabriela Opltová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Odborníci upozorňují, že plastová láhev naplněná vodou může nadělat více škod než užitku Shutterstock
Odborníci upozorňují, že plastová láhev naplněná vodou může nadělat více škod než užitku. Na vině je bisfenol A, běžně známý jako BPA, chemikálie používaná na výrobu plastů.

Pokud při sobě neustále nosíte láhev vody, kterou několikrát za den "dotankujete", pak gratulujeme, zvládáte pitný režim na jedničku s hvězdičkou. Jenže ani pečlivé vyplachování váš organismus neochrání před hrozbou, která číhá v útrobách opotřebované PET láhve. 

Tato škodlivá chemická látka se může vyluhovat do vody a navíc v mikroskopických trhlinách plastových lahví se rychle množí nebezpečné bakterie. Důsledky na zdraví mohou být vážné. Jakou vodu bychom měli správně pít a proč? Čtěte více.

Podle odborníků určité chemikálie nacházející se v plastových lahvích mohou mít vliv na reprodukční systém v našem těle. Mohou ovlivnit ovulaci a zvýšit riziko hormonálních problémů, jakými jsou syndrom polycystických vaječníků, endometrióza a rakovina prsu. 

Více bakterií než na záchodě

Ačkoliv bisfenol A není žádnou novinkou a mnozí o jeho přítomnosti v plastových lahvích vědí už dávno, nejnovější věda drží v rukou důkaz o škodlivosti bakterií, které se v těchto lahvích vyskytují a úspěšně množí. Ve studii, zveřejněné v časopise Treadmill Reviews, výzkumníci testovali láhve s vodou opakovaně používané jeden týden a zjistili, že počet bakterií dosáhl v průměru více než 900 000 jednotek na čtvereční centimetr. To je více než na toaletách. Aby toho nebylo málo, 60 procent těchto bakterií bylo schopno způsobit vážné zdravotní následky.

Jak se tomu vyhnout?

Pokud si chcete zajistit pravidelný pitný režim bez jakékoliv újmy na zdraví, měli byste se vyhnout opětovnému používání plastových lahví, které jsou obecně určeny na jedno použití. Ze zdravotního hlediska je určitě výhodnější investovat do láhve skleněné, případně z nerezové oceli. Nejen, že prospějete svému tělu, ale ušetříte i životní prostředí. Dodržovat pitný režim je důležité. Ne vždy to však děláme správně.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal Isteník se stěhuje z Mostu na Pálavu. Na televizní obrazovky zamíří seriál se spoustou vína

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu