Akutní zánět slinivky nepodceňujte, každý desátý pacient na něj zemře

 Zdraví 
09. srpna 2018 11:39 / Iva Dvořáková
  5
📷
4 fotografie v galerii
Nevázaný životní styl si často vybere svou daň právě na slinivce Shutterstock
Slinivka je malý orgán v břiše, který když funguje, ani o něm nevíte. Ale jakmile je s ní problém, může vyrůst do velké komplikace spočívající v několikadenním pobytu na kapačkách - ano, to je akutní pankreatitida.

Když funguje tak, jak má, ani o ní nevíte. Když ale začne bolet, zatraceně rychle si uvědomíte, kde slinivku máte a jak moc je důležitá.

Slinivka břišní je malý, nepárový orgán velikosti lidské dlaně. Je uložen pod brániční klenbou mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Má společný vývod se žlučníkem, který ústí do části dvanáctníku, kde se dostává natrávená potrava ze žaludku.

Tam se projevuje jedna z funkcí slinivky břišní, a to schopnost trávení potravy a její přeměny v důležité živiny (štěpením tuků, složitých cukrů a bílkovin).

Je to umožněno produkcí trávicích enzymů. Slinivka je orgán, který je současně důležitou žlázou s vnitřní sekrecí, především díky sekreci inzulínu. Ten je pro lidský život nepostradatelný, protože napomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.

Nedostatek i nadbytek inzulínu může způsobit vážný zdravotní stav (kóma) i smrt. Tímto způsobem se slinivka břišní zařazuje mezi jeden z nejdůležitějších orgánů těla. Jeho onemocnění způsobuje velký problém na zdraví a správných funkcích organismu.

Akutní zánět

Oslava nebo večírek, hodně jídla a alkoholu. A následně ukrutná bolest břicha. To je příběh, který zná každý zkušený lékař - takto začíná akutní zánět slinivky. Stav, který může dokonce skončit fatálně.

I přes pokroky, které v medicíně proběhly, se úmrtnost na akutní zánět slinivky břišní pohybuje stále okolo 10 procent. Za to zčásti může umístění orgánu, které ho činí špatně dostupným pro diagnostiku, ale především rychlý rozvoj zánětu a závažných komplikací. 

Jak akutní pankreatitidu poznat? Náhle vzniklá bolest břicha je většinou natolik krutá, že nemocnému nedovolí nevyhledat lékařskou pomoc. Často vzniká, jak již bylo zmíněno výše, po jídelním či alkoholovém excesu.

Akutní zánět slinivky také provází nechutenství, pocit na zvracení a tíha na prsou. Může se objevit i oteklé břicho, zrychlený puls nebo zvýšená teplota.

Lékaři akutní pankreatitidu léčí kapačkami, aby se pacient zavodnil, a poté přísnou dietou. V podstatě vylučuje veškeré tučné a sladké věci z jídelníčku.

Chronický zánět

Chronický zánět slinivky břišní nemá tak bouřlivý nástup, zato však člověka ohrožuje svými četnými komplikacemi. Nejčastějším důvodem bývá dlouholeté pití alkoholu, které oslabuje funkce slinivky.

Bývá snížená produkce trávicích enzymů a později i inzulínu. Nemocný se projevuje celkovou ochablostí, apatií, nechutenstvím, hubnutím.

Dostavují se bolesti břicha po požití potravy, nadýmání, průjmy a žloutenka. U nemocných, kde je snížena produkce inzulínu se objevuje cukrovka.

Léčba probíhá většinou v domácím prostředí. Bolesti se mírní analgetiky a spasmolitiky.  Chybějící enzymy se dodávají v podobě preparátů, zvýší se i přísun některých vitamínů, zvláště řady B, důležité jsou i vitamíny A, D a K.

Nejdůležitější je však změna životních návyků, hlavně stravovacích. Je zapotřebí omezit živočišné tuky a nahradit je zvýšenou konzumací bílkovin a sacharidů. Alkohol je přísně zakázán. Pokud vás toto téma zajímá, o slinivce jsme podrobněji psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Jurského parku, Sam Neill, odhalil, že trpěl rakovinou: Těší mě, že jsem naživu, říká

Styl

V boji proti vráskám a ochablé stárnoucí pokožce, vsaďte na mikrojehličkovou terapii. Stimuluje tvorbu...

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu